AKP Nadira için ne yaptı?

Kadın Haberleri —

3 Eylül 2020 Perşembe - 16:15

  • HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, AKP’nin devletin üniformalısı tecavüz failini sahiplenirken, AKP’li Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Nadira Kadirova için ne yaptığını sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, parti genel merkezinde kadın gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.
Başaran, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlayarak, savaştan en çok etkilenenlerin kadınlar olduğunu belirtti. Êlih’te İpek Er’e tecavüz eden ve intihara sürükleyerek ölümüne neden olan Türk askeri Musa Orhan’ın salıverilmesine değinen Başaran, bu durumun “özel bir yönelim” sonucu olduğunu kaydetti. Başaran, “Maalesef iktidara yakın basının ve iktidar sözcülerinin Musa Orhan’ı sahiplendiklerini görüyoruz. Her gün İpek Er’i suçlayıcı, neredeyse suçlu gösterecek, Musa Orhan’ı mağdur gibi gösterecek bir takım yazıların yazıldığını, bunun örgütlendirildiğini çok iyi görüyoruz” dedi.
 
Failin üniforması koruma kalkanı

Failin üniformalı olmasının cezasızlık politikasını beraberinde getireceğini kaydeden Başaran, “Ve gördük ki failin kimliği bir koruma kalkanı. Kendisi ifade etmişti; ‘bana bir şey olmaz’ diye. Musa Orhan’a bir şey olmadı, dosyada suçu sabit olmasına rağmen Musa Orhan serbest bırakıldı. Görevinden ihraç edildi ancak elini kolunu sallayarak bu suçu işleme iradesinin devam ettiğini görüyoruz” diye belirtti.

Acil plan açıklayacağına aşkın tarifini yapıyor

Ağustos ayı içinde 27 kadının erkekler tarafından katledildiğini hatırlatan Başaran, kadın cinayetleri karşısında iktidarın takındığı tavrı eleştirdi. Başaran, “Aile ve Sosyal Bakanlığının takındığı tavır, bir kitapçıkla aşkın tarifini yapmak oldu. Katledilen kadınların büyük çoğunluğu evin içerisinde beraber yaşadığı erkekler tarafından gerçekleşti. Bakanlık aşkın tarifini yapacağına, pandemi başladığı zaman istediğimiz gibi acil eylem planı açıklamalıydı, kadınların can güvenliğini almalıydı” şeklinde konuştu. 
Başaran, İnfaz Yasası ile kadına yönelik şiddet uygulayanların serbest bırakıldığının, yasa ile serbest bırakılan erkeklerin bu suçu işlemeye devam ettiğini söyledi.
 
Kadın mücadelesine saldırı

İktidarın HDP’yi hedef göstermesine tepki gösteren Başaran, “Tuma Çelik meselesinde onlarca defa söyledik. Kadının beyanının öncesinde farklı olduğunu ve bundan dolayı mekanizmaların işletilmediğini ve fezleke ile beraber kadının beyanının tecavüz olması nedeniyle tavrımızı ortaya koyduğumuzu net bir biçimde ifade etmiştik. Ancak iktidar, bu meseleyi partimize, partimizdeki kadın yapısına, feminist kadın hareketine bir saldırı aracı haline getirdiğini görüyoruz” dedi.

 Gizlilik kararını kim ihlal ediyor?

Tuma Çelik dosyasının şu anda Meclis Komisyonunda olduğunu ifade eden Başaran, komisyonun bir rapor hazırladığını ve bu rapor doğrultusunda dokunulmazlığının kaldırılacağı, yargılanması için çalışma yürütüldüğünü belirtti. Başaran, “Kadının beyanı esas alınarak, hiçbir araştırmaya gerek kalmadan erkek yargısı değil gerçek yargı ile yargılanmalıdır. Ben milletvekili olarak komisyon tutanaklarına ulaşamazken, komisyon tutanakları ve müştekinin beyanları gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlanıyor. Partimizdeki iki kadın arkadaşımıza yönelik iftiralarla dolu beyanlar köşelerde yazılıyor. Gizli olarak yürütülen bir komisyon ve ortak alınan gizlilik kararını kim ihlal ediyor? Ben milletvekili olarak bu tutanaklara ulaşamazken bir köşe yazarı nasıl ulaşabiliyor” ifadelerini kullandı. 

Derdi kadının mağduriyeti değil

İktidarın derdinin kadının mağduriyeti olmadığını dile getiren Başaran, “Partimiz ve kadın mücadelemize saldırı bu mağduriyeti araçsallaştırmak kendini aklama siyaseti” dedi.
 AKP’li Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Nadira Kadirova için iktidara “ne yaptın” diye soran Başaran, “Bırakın dokunulmazlığının kaldırılmasını, dosya takipsizlikle sonuçlandırıldı. Ailesi defalarca çağrı yapmasına rağmen bu konu ile ilgili bir araştırma yapılmadı ve üstü örtüldü. Genç bir kadın bir milletvekilinin evinde, silah kullanmasını bilmediğini söylenmesine rağmen yaşamını yitirdi. Bizden hesap sormaya çalışanlar bu konularda en son hesap soracak kişiler. AKP tüm kurumlarında erkekliği inşa eden bir iktidardır. Meclis’ten partisine sokaklara kadar her alanda erkekliği inşa ediyor, her alanda erkekliği kadınlara karşı bir saldırı aracı olarak kullanıyor. Kadınlar bu ülkede güvende değil.”
 Başaran, son olarak kadınlara seslenerek, “Güvensiz bir yaşam oluşturdular, yaşam alanı bırakmadılar ancak bunlara karşı çok güçlü kadın gücümüzün olduğunu, mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi ve bu erkek egemen düzeni hep birlikte yeneceğimizi biliyoruz” dedi.

ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.