Amed Newroz’u: Mutlaka biz kazanacağız!

Dosya Haberleri —

Newroz

Newroz

  • Yağmurlu, coşkulu, renkli ve bol halaylı geçen tarihi Amed Newrozu uzun süre hafızalardan silinmeyecek. Milyonların katıldığı Newroz’da halk düşmanlarına alandan yanıt verirken, var olan taleplerini de burada haykırdı.

ASMİN BARAN

Amed- Bu yıl "Rabe dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla 15 Mart'ta startı verilen Newroz Bayramı kutlamalarının finali Amed'de yapıldı. Rêzan (Bağlar) ilçesindeki Newroz Parkı'nda düzenlenen kutlamaya bir milyonu aşkın kişi katıldı. Coşkunun bir an olsun dinmediği alan tarihi bir Newroz’a daha tanıklık ederken, Kurdistan’ın dört bir köşesinden halk Kurdistan’ın kalbine Newroz ateşini yakmak için akın etti. Alanı dolduran halk taleplerini yenilerken, coşkuları ve kararlılıkları ile düşmanın yüzünü bir kez daha güldürmedi.

Bu hikâye hepimizin hikâyesi…

Her senenin Mart ayında Kürt halkını baharın gelişi değil, Newroz bayramının gelişi nedeniyle bir heyecan kaplar. Newroz şarkıları bir ay önceden söylenir, köylerde Newroz ateşi her gece yakılır. 7 yaşındaki çocuklar yıl boyu sakladıkları siyah kirli tekerleği çıkarıp, ateşin yakılacağı yere kadar yuvarlar. Kadınlar en renkli ve en güzel elbiselerini giyip Newroz ateşinin etrafında halaya durur, gençler sloganlarla ateşin üzerinden atlar. Köyün her bir tepesinde veya düzlüğünde Mart ayındaki kare budur. Nereden bildiğimi sormayın. Ben de sizin gibi gördüğüm seçim aracının peşinden koşup, “Biji Serok Apo” diyerek bağıran, her Newroz bayramında ateşin üzerinden atlayıp ‘nasıl yanmadım?’ diye düşünen bir çocuktum. Hepimizin hikâyeleri aynı, hepimizin hikâyesi ya bir ateşten, ya dağdan ya da atılan ilk slogandan başlıyor. Bugün ben büyüdüm, biz büyüdük. Bizlerle beraber bu hikâyemiz de büyüdü. İnandığımız o felsefe milyonlara ulaştı, nedeni bilmeden yaktığımız ateşe biz odun atar olduk.

Henüz 7 yaşında farkına vardığım Newroz ateşi benim köyümün dağlarında hala yanmaya devam ediyor. O yaşlardayken biz çocukların en büyük derdi nasıl traktör tekerleği buluruz oluyordu. Çünkü tekerlek ne kadar büyük olursa ateş de o kadar gürleşip geç söner. Bizim her 20 Mart akşamı yaşadığımız sahne bunlardı. Hepimiz gibi benim de elimdeki o tekerlek karalığı, üzerimdeki ateş kokusu hala geçmedi. Hafızamda atılan sloganlar, çekilen halaylar ve ateşin üzerinden atlayan kareler hiç eskimedi. O yaşlardayken benim en çok merak ettiğim şeylerden biri de adını her sene duyduğumuz Amed Newroz’uydu. Bazı seneler giden herkesin günlerce anlattığı Amed Newroz’u çocuk aklımla bana çok uzak geliyordu.