Amed’i kadın kenti yapacağız

Kadın Haberleri —

Yerel Yönetimler Kadın Beyannamesi açıklaması

Yerel Yönetimler Kadın Beyannamesi açıklaması

  • DEM Parti, Amed’de kapı kapı dolaşıp, kadınların sorunlarını kadınlardan dinleyerek, Yerel Yönetimler Kadın Beyannamesi'ni hazırladı. Buna göre, kadın yoksulluğu ve şiddetin önüne geçmek, kooperatifler kurmak, meclisler oluşturmak, kapatılan kurumları açmak ve yaşam merkezleri oluşturmak için çalışmaları yapılacak.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Yerel Yönetimler, 1-10 Mart tarihleri arasında sivil toplum örgütleri ile düzenledikleri çalıştaylar ve halk toplantıları sonrası, Kent Beyannamesi ve Kadın Beyannamesi’ni açıkladı. Kadın Beyannamesi’nde, Özgür Kadın Kooperatifleri’nden, Özgür Yaşam Merkez’lerine, kentteki kadınlar için pek çok proje yer alıyor.

DEM Parti Peyas (Kayapınar) Belediye Eşbaşkan adayı Berivan Sincar, 500’e yakın yerde merkeziyetçi katı zihniyetine karşı yerel demokrasi örneği olan eşbaşkanlık sistemini sahada örgütlediklerin söyledi. MA’ya Kadın Beyannamesi’ni değerlendiren Sincar, 1999’dan bu yana belediyecilik yapan siyasi geleneklerinin birçok kazanım elde ettiğini ancak kayyumla birlikte kazanımlarının tahribat aldığını ekledi.

 

DEM Parti Peyas Belediye Eşbaşkan adayı Berivan Sincar

 

Kararlıyız, kadınları koruyacağız

Kadınların kent yaşamlarında söz kurma hakkını tekrardan devreye koyabilmek için çalışacaklarını söyleyen Sincar, şöyle devam etti: “Beyannamemizde de bunları dile getirdik. Savaş ve şiddet politikalarında kadına karşı şiddettin gün geçtikçe artmış olduğu gerçeği, kadını koruyan yasaların kaldırılması… Bütün bunlara baktığımızda, şiddete karşı güçlü çözümler üreteceğiz. Ayrıca, yoksulluğa karşı projelerimiz var. Kadın kooperatifleri, özgür kooperatif birlikleri, kadın yoksulluğunu tedavi edebilecek, giderebilecek bazı önleyici politikalar geliştireceğiz. Amed için ‘bir kadın kenti resmini nasıl oluşturabileceğiz’ noktasında kentin bütün bileşenleriyle bir kararlaşmaya vardık. Kentte yaşayan tüm kadınlar için mücadeleyi göze aldık ve kararlıyız.”