Anboto’ya 425 yıl hapis

Dünya Haberleri —

.

.

  • İspanya Yüksek Mahkemesi Anboto lakaplı ETA’nın kadın lideri Soledad Iparraguirre’ye 425 yıl hapis cezası verdi. Anboto 30 yıl daha hapiste kalacak.

ETA'nın 1992-1998 yıllarında liderliğini yapan "Anboto" Iparraguirre, 19 Mayıs 1985'te Bask bölgesinin Vitoria kentindeki Mendizorroza Stadyumu'nda ulusal polise karşı yapılmak istenen bir eylem ile suçlanıyordu. Bir defa beraat ettiği bu davadan bu kez suçlu bulundu.

Yüksek Mahkemenin bir delilin geçersiz sayılma nedenini kabul etmemesi üzerine yaptığı itiraz sonrası Ulusal Mahkeme'de bir kez daha görülen davada, Anboto’ya aracı kullanan kişi dendi.

Ulusal Mahkeme, Anboto'yu, söz konusu saldırı girişiminde 20 kişiyi öldürmeye teşebbüsten ve kolluk kuvvetlerine yönelik başka bir saldırıdan sorumlu tutarak toplamda 425 yıl hapis cezası verdi. İspanya'daki mevcut ceza yasası gereği, 61 yaşındaki Anboto en fazla 30 yıl hapis yatacak.

Anboto, ETA'nın diğer önemli lideri olan Mikel Antza ile 2004'te Fransa'da yakalanmıştı. Anboto ve Antza farklı suçlardan yargılandıkları 2010'da 20'şer yıl hapis cezaları almıştı. İspanya'da Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA, 3 Mayıs 2018'de kendisini feshettiğini açıklamıştı. MADRİD

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.