AP üyeleri: İç çatışmaya izin vermeyin

Dünya Haberleri —

20 Kasım 2020 Cuma - 14:55

  • AP Kürt Dostluk Grubu üyeleri, Kürt partileri ve hareketlerine bir mektup göndererek, Kürtlerin uluslararası alanda tanındığı bir süreçte iç çatışmalara izin verilmemesini istedi.

 

Avrupa Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu üyesi parlamenterler François Alfonsi (Greens/EFA, Fransa) Andreas Schieder (S&D, Avusturya) Nikolaj Villumsen (GUE/NGL, Danimarka) tarafından kaleme alınan mektupta, Kürtlerin kendi aralarında çatışarak, dış güçlere fırsat sunmamaları istendi.

Kürtlerin Ortadoğu’da demokrasi, barış ve terörizmle mücadeledeki rollerine atıfta bulunan mektupta, şöyle denildi: “Avrupa Parlamentosu Üyeleri Dostluk Grubumuz, Temmuz 2019 Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra, Kürt halkının çeşitli özgürlük ve demokrasi mücadelelerini savunmaya yönelik çalışmak amacıyla oluşturuldu. Kürt halkının, Ortadoğu'nun zor ve tehlikeli siyasi bağlamında temel değerlerin taşıyıcıları olduğuna inanıyoruz: demokrasiyi, terörizmle mücadeleyi, kadın ve azınlık haklarını öne çıkaran değerler. Bu, onları Ortadoğu'da kendi kaderini tayin hakkına dayalı barışçıl bir geleceğin inşası için temel bir sütun haline getiriyor.”

Çatışma, dış güçlere zemin sunar

“Kürt halkının dostları olarak, Güney Kürdistan'daki Kürt güçleri arasındaki gerilimden ve hatta silahlı çatışma ihtimalinden giderek daha fazla endişe duyuyoruz” denilen mektupta, bunun Kürt halkının özgür ve demokratik bir gelecek için mücadelesini ancak olumsuz etkileyebileceği uyarısı yapıldı.

Mektupta, Kürt parti ve hareketlere şu çağrı yapıldı: “Özgür, demokratik ve barışçıl bir gelecek yaratmaya yönelik diyaloglar yoluyla sorunlarınızı çözmenizi ve Kürtler arasındaki çatışmaları kendince gerekçelerle teşvik eden dış güçlere zemin vermemenizi bekliyoruz. Kürtler Ortadoğu'da barış ve istikrar için aktörler olarak kendilerini giderek daha fazla kanıtlarken, kendi aranızda diyalog yoluyla siyasi ve şiddetsiz bir yol bulmanız daha da önemli hale geliyor. Dünyanın her yerinden Kürt düşünürler size çağrılar yaparken, sizleri bunu başarmak için elinizden geleni yapmaya çağırıyoruz.”

Devreye girmeye hazırız

Sorunların aşılması için kendilerinin de devreye girmeye hazır olduklarını belirten Avrupalı parlamenterler, son olarak şu çağrıyı yaptılar: “Sizinle tartışmak ve iş birliği yapmak istiyoruz ve bu mektubun dikkatinizi çekeceğini umuyoruz. Umudumuz, barış ve demokrasi yönlü ortak hedeflerimize katkıda bulunabilmektir. Cevabınızı almak için sabırsızlanıyoruz ve sıhhi koşullar izin verir vermez sizinle tanışabilmeyi umarak kardeşçe selamlarımızı gönderiyoruz.”

BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.