Ateşkes değil, göz boyama

Dünya Haberleri —

24 Ağustos 2020 Pazartesi - 23:00

  • Libya'da General Halife Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LUO) Sözcüsü Ahmed El Mismari, Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH)  Sirte’ye yönelik saldırı hazırlığında olduğunu belirterek, yapılan ateşkesin “göz boyamaktan ibaret” olduğunu söyledi.

LUO Sözcüsü Mismari, UMH Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın geçtiğimiz Cuma günü duyurduğu ateşkesin bir yanıltma strateji olduğunu kaydetti ve “ateşkes göz boyamaktan ibaret” diye konuştu.

UHM güçlerinin Türk devleti ile birlikte Hafter güçlerinin kontrolünde bulunan Sirte ve Cufra kentlerine yönelik saldırı hazırlığı yaptığını kaydeden Mismari, “Son 24 saat içinde Türk gemi ve firkateynlerinin Sirte kıyılarına yöneldiğini gözlemledik. Serrac ve Türkiye, Sirte’ye saldırı hazırlığında. Biz de tam hazır pozisyondayız”  dedi. 

Öte yandan Libya’nın başkenti Trablus’ta halkın Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı ayaklandığı, Türk devletine bağlı çetelerin eylemcilere ateş açtığı öğrenildi.

Ateşkesin kapsamı

Libya'da Cuma günü Trablus ve Tobruk hükümetleri iki ayrı açıklama yaparak ülke genelinde ateşkes ilan edildiğini duyurmuştu. Yapılan çağrıda “Petrol üretimi ve ihracatının sürdürülmesi ve gelirlerin Libya Dış Bank’ta bir hesapta dondurulması ve Berlin Konferansı sonuçlarına göre BM misyonunun ve uluslararası toplumun garantisiyle siyasi bir çözüme ulaşana kadar elden çıkarılmaması” ifadelerine yer verilmişti.

TRABLUS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.