Atölyelerde erkeklik sorgulanıyor

Kadın Haberleri —

16 Ekim 2020 Cuma - 20:00

  • TJA aktivisti Pınar Kandal, “Em Xwe Diparêzin” kampanyasının ilk aşaması olan atölye çalışmalarını birçok bölgede tamamladıklarını belirterek, özellikle karma yapılan toplumsal cinsiyet atölyeleri ile bir kez daha açığa çıkan cinsiyetçi bakış açısını sorguladıklarını belirtti.  

Tevgera Jina Azad’ın (TJA), Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik İmralı’da yürütülen tecride, siyasi soykırıma, tacize, tecavüze, anadile ve inançlara yönelik saldırılara karşı “Em xwe diparêzin” (Kendimizi savunuyoruz) sloganıyla başlattığı 4 aylık kampanyanın çalışmaları birçok merkezde sürüyor. 15 Eylül’de Amed’de startı verilen kampanyanın bir ayı geride bırakılırken, birçok ilde kampanyanın ilk ayağı olan atölye çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Kadına ve kazanımlarına yönelik saldırıların masaya yatırıldığı özgün atölyelerin yanı sıra toplumsal cinsiyet atölyelerinde bir araya gelen kadın ve erkek katılımcılar, egemen bakış açısını sorguladı. 
Marmara Bölgesi’nde yürütülen çalışmalara ve kampanyanın etkilerine dair Mezopotamya Ajansı’ndan Semra Turan’a konuşan TJA aktivisti Pınar Kandal, kampanya ile kendilerini baskılayan sisteme karşı kadınların kendilerini nasıl savunması gerektiği üzerine yoğunlaştıklarını belirtti. Kandal, meseleye fiziki savunma kadar ‘kendimi ne kadar ifade edebiliyorum, haklarımı ne kadar biliyorum, ne kadar örgütlenebiliyorum’ üzerinden baktıklarını ve kadınlara bu şekilde ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

Beraber özgürleşeceğiz

Kampanyanın gidişatına ilişkin de bilgi veren Kandal, ilk aşama olan atölye çalışmalarını birçok bölgede tamamladıklarını aktardı. Kandal, atölyelerde açığa çıkan detayları ise şöyle anlattı: “Atölyeler öğreten-öğrenen şeklinde olmadı, daha çok karşılıklı oldu. Tecavüzler, artan kadın cinayetleri, bütün bunları yaşarken kendimizi nasıl savunmalıyız üzerine tartıştık. Hem kendimizde hem de erkeklerde cinsiyetçi bakış açısını ortaya çıkarmaya çalıştık. Erkekler bununla biraz yüzleşince rahatsız da oldular. Biraz duvara çarpmış gibi oldular. Kendileriyle yüzleşme, sorgulama başladı. Bu iyi ve olumlu. Bunları sorgulayarak beraber yol alacağız. Beraber özgürleşeceğiz, bunun başka çaresi yok.” 
 
Tecavüzler tesadüf değil, yeni bir süreçtir

Kampanyanın bundan sonraki aşamalarında panel, forum, sokak etkinlikleri, kadın buluşmaları ve yine karma etkinliklerin olacağı bilgisini de paylaşan Kandal, özellikle karma atölyelere ilginin ve talebin yoğun olduğuna dikkat çekti.  
Kampanya ile toplumun dikkatini çekerek, düşünceye sevk etmek istediklerini dile getiren Kandal, “Kadınlar ne yaşıyor, kendilerini nasıl savunmak istiyor; bunu topluma aktarmak istiyoruz. Son dönemlerde artan tecavüzler tesadüf değil. Toplumu da refleksiz bırakmışlar, her gün ‘duy tepki verme, itiraz etme.’ Bu, dönemin tesadüfleri değil, yeni bir süreçtir. Toplumsal, siyasal ve psikolojik bir yöntemdir. Bunları iyi görmek lazım” dedi.

Tepkiler olumlu

Kampanyanın olumlu karşılandığına işaret eden Kandal, “Çünkü bu kadar susturulan, bastırılan, baskı altına alınan kadınların kendini savunma ve nefes almaya ihtiyacı var. Biz aslında bir pencere açıp toplumun nefes almasını sağlıyoruz. Bu da hem kadınlar hem de erkekler tarafından çok olumlu karşılanıyor” diye belirtti. Kandal, son olarak kampanyayı sahiplenmeye çağırdı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.