Avrupa'da "Faşizmi Birikte Yeneceğiz" eylemleri

Diaspora Haberleri —

12 Nisan 2021 Pazartesi - 08:21

  • Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin başlattığı kampanya kapsamında Almanya, İsviçre, Hollanda, Kıbrıs ve Kanada’da bir araya gelen binlerce kişi, “faşizme karşı ortak mücadele” çağrısı yaptı.

Direnenler ayaktadır

Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin (ADGB) başlattığı “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” kampanyası, Almanya, İsviçre, Hollanda, Kıbrıs ve Kanada’da yapılan eylemlerle sahiplenildi.
* Almanya’nın başkenti Berlin’deki eylemde konuşan Doğu Almanya Özgür Kürdistan Federasyonu (FED-KURD) Sözcüsü Mehtap Erol, Heiko Maas’ın HDP açıklamasına tepki gösterdi ve “AKP-MHP faşist bloku ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçirin” çağrısında bulundu.
Sol Parti Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekili Hakan Taş, hem HDP’nin kapatılması girişimlerine hem de Boğaziçi Üniversitesi’ndeki “kayyum rektör” dayatmasına karşı mücadele ettiklerini belirterek, Almanya hükümetine “Türkiye’ye yaptırım” çağrısında bulundu.
HDP eski milletvekili Sibel Yiğitalp, açlık grevlerine ve Kürt Halk Önderi Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekti ve “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı da diktatörlüğün bir göstergesi oldu” dedi.
HDP eski milletvekili Ahmet Yıldırım ise, Newroz’da halk iradesinin ortaya çıktığını belirttiği konuşmasında, “Savcısı AKP-MHP olanın hakimi de halk olacaktır” dedi.
Barış Akademisyenleri Derneği Sözcüsü Mustafa Şener, barış mücadelesinin “terör” hamaseti ile durdurulamayacağına vurgu yaparak, “Siyaset yapma hakkını engelleyemezsiniz” diye konuştu.
Boğaziçi Dayanışması Komitesi Sözcüsü Mehmet Eylem Kırlangıç, “Bizi farklı ithamlar ile birbirimizden ayırmaya çalışanlara karşı hep birlikte buradayız” dedi.