Avrupa’nın torbacısı Türkiye

Dünya Haberleri —

  • 2024 yılı Avrupa Birliği Uyuşturucu Raporu, Avrupa’daki eroin ticaretinde Türk suç örgütlerinin hakimiyetinin sürdüğünü ve Türkiye’nin de merkez ülke olduğunu açıkladı. Türk limanları ve Batı Balkan rotası eroinin güvenli güzergahı. 

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol) ve Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi (EMCDDA) tarafından hazırlanan “AB Uyuşturucu Piyasaları Raporu” açıklandı. Rapor, toplumsal ahlakın çöküşünde başlıca etken olan uyuşturucu ticaretinde Avrupa’da Türkiye merkezli suç şebekelerinin hakimiyetinin sürdüğü açıklandı. Türk devletinin uyuşturucu kaçakçılığında merkez konumunu koruduğuna dikkat çeken Europol, Türk mafyasının da Avrupa’daki dağıtım ağını kontrol ettiğini yazdı. AB Uyuşturucu Raporu, uyuşturucu kullanımı, yolsuzluk ve şiddetin toplumsal dokuyu giderek daha fazla tahrip ettiğini açıkladı.

Türkiye’de üretilenin yanı sıra Afganistan kaynaklı eroin, büyük ölçüde Türkiye’deki limanlar aracılığıyla AB ülkelerine gönderiliyor. Avrupa Birliği (AB) uyuşturucu pazarının perakende değerinin en az 31 milyar euro olduğu hesaplanıyor.

Raporda; “Türk suç şebekeleri, Avrupa pazarına yapılan toptan eroin kaçakçılığında hakimiyetini sürdürüyor, ancak Batı Balkan bölgesiyle bağlantılı olanlar gibi diğer ağlar da eroin kaçakçılığında aktif” deniliyor.

Esrar, kokain ve eroin

Avrupa’da en yaygın uyuşturucu esrar. Yaklaşık 12,6 milyar euroluk hacimle esrar ticareti, Avrupa uyuşturucu pazarının ilk sırasında yer alıyor. Yılık 11,6 milyar euroluk yasa dışı ticaret hacmine sahip kokain ikinci sırada, yıllık 5,7 milyar hacme sahip eroin ticareti de üçüncü sırada yer alıyor. Geri kalan yaklaşık 2,2 milyar euroluk yasa dışı pazar da ekstazi ve kristal meth gibi diğer sentetik uyuşturucuları içeriyor.

Sentetikler Avrupa’da üretiliyor

AB Uyuşturucu Raporu’na göre, amfetamin, metamfetamin, MDMA ve sentetik uyuşturucular ile esrar genellikle Avrupa’da üretiliyor. Hollanda ve Belçika, bu uyuşturucuların üretimi ve dağıtımında başı çekiyor.

Liman çalışanlarına rüşvet ve tehdit

Kokain, Avrupa ülkelerine Güney Amerika’dan geliyor. Hollanda, Belçika ve İspanya, Avrupa’daki kokain ticareti açısından en önemli üç ana giriş ülkesi. Avrupa limanlarına konteynırlarıyla taşınan kokain, AB genelinde benzeri görülmemiş bulunabilirliğe ulaştı.

Rapora göre, liman işçilerine yönelik rüşvet ve baskı kokain kaçakçılığının temel etkenlerinden biri. Europol’e göre, eroin en yaygın kullanılan yasa dışı uyuşturucu olmaya devam ediyor.

Sokaklardaki halk düşmanı

En yüksek bağımlılık yaratıcı ve sonuçları açısından ölümle biten uyuşturucu türü Türkiye üzerinden getirilip dağıtımı yapılan eroin. Toplum sağlığı açısından en büyük risk faktörü olarak görülen uyuşturucunun satışını yapanlar genelde genç insanları hedef alıyor. En büyük Pazar sokak aralarındaki elden dağıtımlarda. Türk mafyasının organize ettiği ve devlet görevlilerinin de eroin ticaretinde Türkiye kilit konumda. Avrupa’da kullanılan eroinin ana kaynağı Afganistan. Ancak eroinin AB ülkelerine ulaşmasında ve dağıtımında Türk kamu personelinin (polis, jandarma ve sınır görevlileri) devlet imkanları ile yaptığı sevkiyat Avrupa’yı zehirlemeye devam ediyor.

Eroin yüklü Türk gemileri

Rapora göre, Avrupa Birliği'ne yönelik eroin kaçakçılığı giderek artan oranda deniz yollarına, özellikle de küresel konteyner trafiğine ve Türkiye'den kalkan feribotlara dayanıyor. Europol’e göre “Türk suç örgütleri, Avrupa pazarına yapılan toptan eroin kaçakçılığında hakimiyetini sürdürüyor”.

Karayolunu da kullanıyor

Ancak eroin kaçakçılığı için Batı Balkan rotası gibi diğer seçenekler de kullanılmaya devam ediyor. Eroin üretimi için temel kimyasal madde olan asetik anhidritin de, tersinden hatla ulaştırılıyor. Europol’ün raporuna göre, Afganistan'daki metamfetamin üretimi de, yerleşik eroin yolları üzerinden Avrupa Birliği'ne yönelen kaçakçılık nedeniyle tehdit haline geldi.

Türkiye merkez olduğunu biliyor

Türk İçişleri Bakanlığı 2023 Uyuşturucu Raporu’nda, “rekor olarak nitelendirilen yüklü eroin yakalamaları nedeniyle Türkiye’nin, Balkan Rotası üzerinde hayati bir öneme sahip olduğu” açıkladı. Türk devletinin raporuna göre de, 2020 yılına kadar Batı ve Orta Avrupa'daki eroinin yüzde 70'inden fazlası Türkiye üzerinden Balkan Rotası ile Avrupa’ya sokuldu.

Ne salgın ne de savaş durdurabildi

AB Uyuşturucu Piyasaları Raporu'na göre, bulundukları koşullara çok hızlı uyum sağlayan uyuşturucu pazarındaki suç örgütleri, Ukrayna savaşı ve koronavirüs salgını gibi olumsuzluklardan çok fazla etkilenmedi. Suç ağları, sentetik uyuşturucu üretmek için yeni kimyasallar kullanmaya devam ediyor ve bu da kolluk kuvvetleri için yeni zorluklar yaratıyor.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Göç ve İçişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson toplumun yapısını, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü baltalayarak kamu sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atan yasa dışı uyuşturucu pazarının AB için ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu vurguladı. BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.