Başka bir tribün, başka bir futbol

Toplum/Yaşam Haberleri —

23 Kasım 2021 Salı - 19:15

Karakızıl Gençlerbirliği

Karakızıl Gençlerbirliği

  • Tribünlerde muhalif kimliğiyle bilinen Gençlerbirliği taraftarlarından Kara Kızıl, 7 yıl sürdürdükleri Passolig direnişlerine bu yıl son vererek tribüne girmeye karar verdi. Dünyaya eşitlikçi, demokrat bir yerden baktıklarını söyleyen grup üyesi Emre Toprak, toplumsal muhalefet için tribünlerin yeni bir alan olduğunu savunuyor.

 

MASİS HESKİF/ANKARA

Gençlerbirliği taraftar gruplarından ve muhalif kimliğiyle bilinen Kara Kızıl, 7 yıl sürdürdükleri Passolig direnişlerini bu yıl sonlandırarak tekrardan tribündeki yerini aldı. Grup, 2014 yılında getirilen Passolig’in muhalif tribünleri sindirme ve fişleme gerekçesiyle iktidar tarafından getirildiğini düşünerek bu uygulamaya karşı boykota giderek bir tavır geliştirmişti.

Türkiye ve Kürdistan başta olmak üzere toplumsal olaylara duyarsız kalmayan Kara Kızıl, futbolun ve tribünlerin sadece futboldan ibaret olmadığını savunan bir yerde duruyor. Kale arkası 204 No’lu blokta maçları izleyen grubun arasında kadınlar başta olmak üzere her yaş grubundan taraftar var. Grubun bestelerinde hiç küfür olmamasının yanı sıra tribünde de küfüre karşı bir duruş sergileyerek kimsenin küfür etmesine izin verilmemekte.

Grup zaman zaman polisin engellemesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Geçtiğimiz haftalarda oynanan Gençlerbirliği-Boluspor maçında asmak istedikleri Kara Kızıl pankartlarında “Kızıl” kelimesi nedeniyle pankartın asılması engellendi.

Kara Kızıl’ın ikinci jenerasyon ekibinden olan Emre Toprak ile Kara Kızıl’ı, Gençlerbiliği’ni ve tribünleri konuştuk.

2000’li yılların başında

Toprak, Kara Kızıl’ın 2000’li yılların başında, ODTÜ’deki bir yemekhane direnişinde Gençlerbirliği taraftarlarının bir araya gelmesiyle oluştuğunu belirtti. ODTÜ’deki yemekhane direnişindeki dayanışma insanları Gençlerbirliği tribünlerine de taşıyor ve Kara Kızıl adıyla buluşuyorlar. Kurulduktan birkaç sene sonra dağılan Kara Kızıl’ı sonraki jenerasyon, 2007-2008 yılında tekrardan tribünle buluşturuyor. İkinci jenerasyondan olan Toprak, tribündeki asıl amaçlarının Gençlerbirliği tribününde kendileri gibi hayat görüşüne sahip insanları bir araya getirmek ve söyleyecek bir şeyleri olduğunu ispat etmek olduğunun altını çiziyor.

Toplumsal muhalefet tribüne

Kara Kızıl’ın çoğunlukla anarşist, sosyalist, komünist insanlardan oluştuğuna dikkat çeken Toprak, “Üyelerimiz meslekleri varsa meslek örgütlerine üyeler, yine çeşitli siyasi partilerde kendi çalışmalarını sürdürüyorlar. Dolayısıyla devrimci, demokrat kitle kendi araçlarıyla toplumsal olaylara nasıl reaksiyon veriyorsa biz de benzeri bir reaksiyonu tribünde göstermeye çalışıyoruz. Devrimci bir örgüt o konjonktürde ne söylemesi gerekiyorsa biz de tribün koşullarında söyleyebileceklerimizi avazımız yettiğince aktarmaya çalışıyoruz” diyor.

Dayanışma şehir dışına taştı

Toprak, “2008’de gruba dahil olduğumda sayımız 8-10 kişiydi. Yakın çevremizin bizimle maçlara geldiği bir dönemdi. Ama 2011’den sonra grubun büyümesi çok hızlı gelişti. Bunun alt yapısında politik sebepler de Gençlerbirliği’nin bir Ankara dizisiyle popüler olmasının da etkisi vardı. Sürekli olarak yeni insanlar aramıza dahil oldu. Bu etki şehir dışından bazı insanların bizlerle dayanışmasına kadar sürdü. Tribünde, sosyal medyada, sokakta daha çok görünür olmamızdan sonra bizim gibi dünyaya eşitlikçi, demokrat bir yerden bakan taraftar grupları da bizimle daha fazla iletişim kurmaya çalıştı. O iletişimle beraber hem tribündeki sayımızın artması hem de güncel olaylara karşı reaksiyon tavrımızı da değiştirdi” diye anlatıyor.