Baskı ülkesine silah ihracından vazgeçin!

Dünya Haberleri —

2 Temmuz 2021 Cuma - 20:00

  • Sol Parti Milletvekili Dietmar Bartsch, HDP’yi kapatma davasının tamamen siyasi olduğunu belirterek, Almanya hükümetine Türkiye’ye silah ihracatını durdurma çağrısında bulundu.

 

REWŞAN DENİZ

Almanya Federal Parlamento Die Linke ve Yeşiller milletvekilleri HDP’ye yönelik kapatma davası ve artan baskılara tepki göstererek, "HDP’nin yanındayız" dedi. Gazetemize konuşan Sol Parti Milletvekili Dietmar Bartsch, parti olarak Erdoğan rejiminin HDP'ye yönelik kapatma davasının karşısında olduklarının altını çizerek şunları belirtti: "Kapatma girişimlerine çok açık bir şekilde itiraz ediyoruz. Bu dava tamamen siyasidir. Sol Parti olarak, Almanya federal hükümetini Türkiye'ye daha fazla silah ihraç etmemeye çağırıyor ve HDP'nin yanında olduğumuzu belirtiyoruz."

Ulla Jelpke

Tüm partiler desteklemeli

Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, HDP’ye yönelik baskılara ilişkin Almanya Federal Meclisi’ne soru önergesi verdiğini belirterek, "Diğer partiler de Tübingen eyaletinde olduğu gibi HDP ile dayanışma içinde olabilmeli. Yeşiller’den ve HDP’nin kardeş partisi olan SPD’den dayanışma bekliyoruz" diyerek, "HDP’yi yalnız bırakmayalım" çağrısı yaptı.

Claudia Roth 

HDP hedef gösteriliyor

Yeşiller Partisi Milletvekilleri Cem Özdemir ve Claudia Roth ise ortak bir yazılı açıklamayla, AKP-MHP hükümetinin HDP’yi ve seçmenlerini kriminalize etmek istediğini kaydetti. "Kapatma davası propaganda amaçlı, muhalefeti bölmeye dönük siyasi bir davadır. Özellikle HDP binasına yönelik saldırı ve katliam, devlet kurumlarının hedef göstermesinin bir sonucudur. Türkiye’deki hükümet dini-muhafazakar ve aşırı milliyetçi ideolojilerini terk etmeli" diyen vekiller, HDP’yi kriminalize ederek Kürt sorununu ortadan kaldırmaya çalıştıklarını belirtti.