Batman’da geçen bir distopya: Bir fare vesikası

Kültür/Sanat Haberleri —

26 Temmuz 2020 Pazar - 16:29

  • Yaklaşık 5 yıldır Batman’da eğitimci olarak görev yapan Denizlili Cem Orhan’ın kaleme aldığı “Bir fare vesikası” romanı Phoenix Yayınları’ndan çıktı.

Yazar Cem Orhan, yeni çıkan “Bir fare vesikası” romanında Batman’da meydana gelebilecek bir felaket karşısında devlet ve bürokrasinin nasıl davranacağını sorguluyor. 
Yaklaşık 5 yıldır Batman’da eğitimci olarak görev yapan Denizlili Cem Orhan’ın kaleme aldığı “Bir fare vesikası” romanı Phoenix Yayınları’ndan çıktı. Ünlü bir din insanı ve vaiz olan Seyfi Takvaoğlu’nun birdenbire ortadan kaybolmasıyla birlikte bir gazetecinin gözlemleri üzerinden aktarılan roman, kentte meydana gelen bir fare istilası üzerinden ilerliyor. Petrol TV’sinden Diyarbakır Caddesi’ne kadar Batman ile özdeşleşmiş birçok kişi ve mekan isminin geçtiği romanda siyasal İslam ve köhnemiş bürokrasi sorgulanıyor.

Neden Batman?

Kitap hakkında Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’ya konuşan yazar ‘’Neden Batman?’’ sorusuna şu cevabı veriyor: ‘’Batman dış basında çoğu zaman da Türk basınında kadın intiharları ile gündeme gelen bir kentti. Maalesef Ortadoğu’nun en özel kentlerinden biridir bu anlamıyla. 1990 yıllarda yaşanan faili meçhul cinayetlerin en yoğun yaşandığı, o yıllardan bu yıllara gelir dağılımı ve işsizlikte zirveye çıkan bir şehir. En çok gazetecinin öldürüldüğü kentlerden birisi, Kürt siyasetçileri suikast ile öldürülen bir kenti. Bunun yanı sıra bir Hizbullah’ın da olduğu bir kent aynı zamanda. Tüm bunlara baktığımız da kurgu bir kentten bahsetmiyoruz. Ve en önemlisi de Kürt coğrafyasını en iyi temsili potansiyeli olan bir kent Batman. Romanda küresel bir fare istilasında değil sadece Batman’da geçen bir fare istilasından bahsediyoruz. Acaba Batman’da yaşanan bir fare istilası, bir felaket, Türkiye’yi, Dünya’yı veya Kürt coğrafyasını ne kadar ilgilendirir? Biraz da bunları da sorgulayan bir metin olduğunu söylesek yanılmayız. İşte şu an bir pandemi süreci var ve artan pozitif vaka sayıları ile Batman alarm veriyor. Sorgulamayı buradan da yapabiliriz.” 

KÜLTÜR SERVİSİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.