Bedlîs’te 22 kişi tutuklandı

.

.

  • Bedlîs’in Xîzan, Tetwan ile Wan’da gerçekleştirilen ev baskınlarında gözaltına alınanlardan adliye sevk edilen 22 kişi tutuklandı. 

Bedlîs’in Xîzan (Hizan) ve Tetwan (Tatvan) ilçeleri ile Wan’da gerçekleştirilen ev baskınlarında “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüte yardım etmek" iddialarıyla gözaltına alınan 43’ü aşkın kişiden mahkeme sevk edilen 22 kişi tutuklanırken, 12 kişi ise serbest bırakıldı. 

İlk gün 7 kişi serbest bırakılırken, önceki gün itibarıyla polis  ve jandarma ifadeleri biten 27 kişi, gece saatlerinde Bitlis Adliyesine getirildi. Savcılık ifadeleri tamamlananlar tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. İfadelerin alınmasının ardından Emin Gezici, Bedrettin Gezici, İsa Gezici, Mahsun Gezici, Hacı Gezici, Fırat Gezici, Serkan Gezici, Mustafa Gezici, Halim Gezici, Sedat Gezici, Süleyman Korkmaz, İhsan Korkmaz, Erdal İnan, Cemal İnan, Beşir Çetin, Kerem Çetin, Emrah Aydın, Turan Çetin, Sinan Aydın, Metin Çetin, Mekin Çetin ve Mahir Hergül tutuklanırken, 5 kişi ise serbest bırakıldı. 

dliyeye sevk edilen en az 16 kişinin de ifade işlemleri devam etti. BİTLİS

*****

Mûş'ta ev baskınları

Mûş'ta yapılan ev baskınlarında HEDEP Gençlik Meclisi üyesi Berfin Yekta gözaltına alındı. 

Mûş’ta (Muş) dün sabah saatlerinde birçok eve baskınlar yapıldı. Merkeze bağlı Kızılağaç köyündeki baskında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Gençlik Meclisi üyesi Berfin Yekta’nın gözaltına alındığı öğrenildi.

Elçiler köyünde ise Gençlik Meclisi üyesi Maruf Çelikel'in de evine baskın yapıldığı; evde olmayan Maruf'un gözaltına alınmadığı kaydedildi. 

 Ev baskınlarında kapı ve pencereleri kırıldı, evler dağıtıldı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.