Beraat ettiği davada 13 yıl sonra ceza 

27 Nisan 2022 Çarşamba - 17:15

HDP eski Milletvekili Halil Aksoy

HDP eski Milletvekili Halil Aksoy

  • HDP eski Milletvekili Halil Aksoy’a, “Örgüt propagandası” iddiasıyla açılan ve daha önce beraat ettiği davada, 13 yıl sonra bir yıl hapis cezası verildi. 

 

Eski Milletvekili Halil Aksoy hakkında Demokratik Toplum Partisi (DTP) İstanbul İl Başkanı olduğu dönemde yaptığı bir konuşma nedeniyle 2009’da “Örgüt propagandası” iddiasıyla dava açıldı. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Aralık 2009 tarihli gerekçeli kararında, Aksoy’un sarf ettiği “Önderimiz” ve “Şehitlerimiz” ifadelerinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10. maddesi ve Anayasa’nın 26. maddesi ile güvence altına alınan “Şiddeti çağrıştırmayan eleştiri düzeyi” ile “İfade özgürlüğü” kapsamında değerlendirerek beraat kararı verdi. 

AKP’li bakanlar hakkında “17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet” soruşturması başlatan ve daha sonra “FETÖ” suçlamasından aranan Cumhuriyet Başsavcısı Celal Kara’nın itiraz etmesi üzerine Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kararı usulden bozarak, dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi. 

Aksoy’un daha önce beraat ettiği davanın karar duruşması, önceki gün İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İddia makamı, daha önce mahkemeye sunduğu ceza talepli mütalaasını tekrarladı. Kararını açıklayan mahkeme, 13 yıl önceki beraat kararının aksine Aksoy’un yaptığı konuşmada “örgüt propagandası” yaptığına kanaat getirerek bir yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, ayrıca ceza ertelemesi yoluna da gitmedi. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.