Berlin'in "briket ev" çelişkisi

Dünya Haberleri —

17 Şubat 2021 Çarşamba - 15:47

  • Erdoğan rejiminin İdlib’de briket ev projesine ilişkin Alman hükümeti, 25 milyon euronun BM’ye bağlı Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’ne verildiğini iddia etti. Ancak daha önce bu paraların Kızılay’a gittiği ileri sürülmüştü.

 

Gazetemiz Yeni Özgür Politika yazarlarından Ferda Çetin’in “Merkel’in Suriye’deki briket evleri” başlıklı makalesi ardından gündeme gelen İdlib’te 50 bin briket ev projesine ilişkin Alman Sol Parti Die Linke, Alman hükümetine soru önergesi verdi. Hükümetin verdiği yanıtta çelişkili ifadeler dikkat çekti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 24 Ocak 2020 günü İstanbul’da Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından İdlib’deki çatışmalardan dolayı yerlerini terk etmek zorunda kalanlar için ev inşa etme projesine maddi destek sunacaklarını açıklamıştı. Merkel’in açıklamasından bir gün önce 23 Ocak 2020’de Suriye’deki çetelere ‘yardım’ adı altında silah götüren İHH İnsani Yardım Vakfı “İdlib'e 10 bin briket ev hedefi” başlığı ile projenin başladığını duyurmuştu.

Bu gelişmelerden yaklaşık bir hafta sonra 31 Ocak 2020 günü Alman medyasına konuşan Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, söz konusu proje için 25 milyon euronun Kızılay’a verileceğini açıkladı. Alman medyası konuyu “Erdoğan’ın ailesine para aktaran Kızılay’a Almanya’dan 25 milyon euro” başlığıyla duyurdu. Aynı tarihte konuşan Dışişleri Bakanı Sözcüsü Christofer Burger de 25 milyon euronun Kızılay’a aktarıldığını bir kez daha teyit etti.

Kızılay’a değil UNHCR’ye gönderdik çelişkisi

Gazetemiz Yeni Özgür Politika ve Fırat Haber Ajansı’nın, İdlib’deki briket evlerin mültecilerden çok çeteler ile aileleri için inşa edildiğine dair haberleri ardından Sol Parti konuyu Federal Meclis’e taşımıştı. Almanya’nın briket ev projesinde de yer alıp almadığını, Kızılay ile İHH’ye herhangi bir maddi yardımın yapılıp yapılmadığını soran Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut’a Almanya’nın Avrupa İşleri’nden Sorumlu Bakanı Michael Roth yanıt verdi.

Yazılı yanıtta skandala konu olan 25 milyon euronun Suriye’nin kuzeybatısında yerlerini terk etmek zorunda kalan mültecilere kalacak yerlerin inşa edilmesi için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) verildiği iddia edildi. Aynı şekilde bakan Roth, söz konusu paranın Kızılay’a aktarılmadığını ve Almanya’da yan kuruluşu yasaklı olan İHH ile de ne dolaylı ne de direkt bir işbirliğinin yapıldığını öne sürdü.

Sol Parti’den yeni önerge

Sol Parti,  Roth’un yanıtı ardından Federal Meclis’e yeni bir soru önerisi verdi,, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin paranın Kızılay’a verildiğine dair açıklamaları ile Alman medyasında konuya ilişkin için çıkan haberler hatırlatıldı.

AKP’ye bağlı kuruluşlara aktarılıyor

Gazetemiz yazarlarından Ferda Çetin, Avrupa Birliği’nden sözde mülteciler için yapılan yardımların AKP’ye bağlı kuruluşlara nasıl aktarıldığına dair şunları yazmıştı: “Avrupa Birliği’nin suriyeli mülteciler için yapacağı mali yardımlar Türk Kızılayı, Sadaka Taşı, Hayrat, İnsani Yardım Vakfı(İHH), Deniz Feneri, Türkiye Diyanet Vakfı, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Yedi Başak İnsani Yardım Derneği, İstanbul Fetih Cemiyeti, KIYAMDER ve Beşir Derneği’ne yapılacak; bu vakıflar, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) koordinatörlüğünde, İdlib’de 50 bin “konut”luk briket şehri kuracaktı. Bu vakıfların ortak özelliği AKP/MHP hükümetine yakın olmaları, El Kaide, El Nusra ve DAİŞ çetelerine yardım etmeleriydi. Ayrıca ismi sıkça taciz ve tecavüze konu olan ENSAR Vakfı için destek kampanyası açmış olmalarıydı.

Avrupa Birliği’nden yapılan yardımlar bu vakıf ve dernekler üzerinden AKP/MHP hükümetine aktarıldı. Bu yardımlardan, 50 bin briket ev için harcanan miktar araştırmaya değer bir konudur.”

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.