Beştaş: Sorunu araçsallaştırmayın

10 Ağustos 2020 Pazartesi - 15:35

  • Kürt sorununu çözeceklerini söyleyen muhalefet partilerine seslenen HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “AKP ve MHP iktidarının inkâr politikalarına karşısında, Kürt halkının yanında tavır almaya çağırıyoruz” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Beştaş, CHP’nin Kürt raporu hazırlıkları ile Erdoğan’ın partisinden kovduğu eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni kurduğu Gelecek Partisi Genel Başkanı olarak gittiği Amed’de sergilediği riyakarlığı da değerlendirdi. Beştaş, CHP’nin Kürt raporu hazırlıklarına ilişkin, "CHP Kurultay’ında toplumun ve CHP tabanının yoğun baskısı ile bu raporların yayınladığını biliyoruz. Yine de Kürt sorununda gösterilen tüm çabaları çok önemsiyoruz. CHP bugüne kadar Kürt halkına karşı uygulanan baskı politikalarına karşı hiçbir zaman net tavır almamıştır. Her zaman ikircikli olmuştur bunu biliyoruz ve not alıyoruz. Partimize yapılan siyasi soykırım operasyonlarında yeterli bir duruş göstermekten kaçınmıştır. Yine de bu girişimi anlamlı buluyoruz” dedi.

Beştaş, önceki gün Amed’de konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Kürt sorunu ile ilgili sözlerini de şöyle değerlendirdi: “Kürtlerin bu sözlere karnı tok. O güzel sözler söyleyenlerin Kürtlere neler yaptığı hafızamızda diridir.”

Beştaş, Kürt sorununa ilişkin önemli olanın gerçek ve kurucu bir siyaset izlemek olduğunu vurguladı. Beştaş, “Korkmadan çekinmeden ‘ey Kılıçdaroğlu’, ‘ey Babacan’ sözlerine kulak tıkamaktır. Bu konuda kararlı olmaktır, çözümü yolu buradan geçmektedir. Hiç kimse iktidara nefes aldıracak siyasi operasyonlar yapmak için Kürt sorununu araçsallaştırmasın. Bunu kabul edemeyiz. Kürt sorununu çözmek isterken AKP ve MHP’nin inkârcı politikalarını mahkum ederek karşısında durarak işe başlayabilirler. Bu politika ve ahlaki bir sorumluluktur” ifadelerinde bulundu. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.