Bildirimde bulunmayan vatandaşlığı kaybedecek

Dünya Haberleri —

12 Ekim 2021 Salı - 16:05

“Otomatik Bilgi Paylaşımı” anlaşması 30 Eylül’de yürürlüğe girdi

“Otomatik Bilgi Paylaşımı” anlaşması 30 Eylül’de yürürlüğe girdi

  • Almanya’da, Türkiye‘nin de imzaladığı “Otomatik Bilgi Paylaşımı” anlaşması 30 Eylül’de yürürlüğe girdi. Buna göre; Türkiye’deki banka hesap bilgilerini, gelir ve kazançlarını bildirmeyenler hakkında cezai soruşturmalar açılacak. Bu kişiler işsizlik maaşını ve vatandaşlıklarını kaybedebilecek.

 

Almanya, Türkiye‘nin imzaladığı “Banka ve finansal bilgilerin otomatik paylaşımı” anlaşmasını 30 Eylül itibariyle devreye koydu. Otomatik Bilgi Paylaşımı ile Almanya, ülkelerinde yaşayanların Türkiye’deki banka hesapları, yatırım gelirleri, hesap sahibinin kimlik ve adres bilgileri, satış kazançları, emeklilik gelirleri, kira gelirleri bilgilerine ulaşabilecek. Bu bilgiler Türkiye tarafından Alman Maliye Bakanlığı’na bildiriliyor.

Almanya, 1 Temmuz 2020 tarihli bir yazıyla, Türkiye’den hesap bilgilerini alacağını duyurmuş ve Türkiye’deki gelir ve kazançlarını bildirmemiş olanların 2020 yılı sonuna kadar bildirimde bulunmasını istemişti. Gelir ve banka bilgilerini paylaşanlar, son 5 yılın hesaplanan vergilerini ödeyecek. Bildirimde bulunmayanlar ise 10 yıl geriye dönük vergi ve ceza ödeyecek. Türkiye’de parası olduğu halde, Almanya’dan sosyal yardım, devlet yardımı almış olanlara ise ceza soruşturmaları açılabilecek. Hesaplarında 100 binin üzerinde para bulunduranlar hakkında ise soruşturmalar neticesinde ağır vergi cezaları ve vergi kaçırma davaları açılabilecek. Bu kişiler, işsizlik maaşını ve Alman vatandaşlığı hakkını kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilecek.

Otomatik Bilgi Paylaşımı; Almanya’nın yanı sıra Avrupa Birliği ülkeleri, İngiltere, ABD ve Kanada’da yaşayan 7 milyondan fazla Türkiyeli için geçerli olacak.

“Otomatik Bilgi Paylaşımı”, Türkiye’deki hesaplarında 1000 Dolar’dan fazla para bulunduranlar için işleyecek.

Türkiye Gelir İdaresi (GİB) tarafından yapılan açıklamada "Otomatik Bilgi Paylaşımı’nda her yıl bir önceki yılın bilgileri veriliyor. Bilgi paylaşımına 2018 yılı verileriyle başlanacaktı. Ancak 2019 yılına revize edildi. Şimdi bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’deki 2019’dan itibaren olan verilerini paylaşıyoruz” denildi.

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.