‘Bilinmeyen dil’ diyeni sandıklara gömeceğiz

  • DEM Parti Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, "Dilimize 'bilinmeyen dil’ diyenleri sandığa gömeceğiz” dedi. Bakırhan, hala AKP ve diğer partilerde yer alan ‘Kürtler’e de seslendi: “Kürtlerin yaşadığı her yere ‘teröristan’ diyorlar. Hepinizi DEM Parti’ye davet ediyorum.”

DEM Parti Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, seçim çalışmaları kapsamında dünkü durağı Mûş'un Têlî (Korkut) ilçesi oldu. Ardından Kop’un (Bulanık) Liz (Erentepe) beldesine geçen Bakırhan, buradadan Kop ilçesine geldi. Bakırhan, İnönü Caddesi’nde düzenlenen halk buluşmasında, 12 Mart 2004’te Qamişlo’da katledilen 52 Kürt’ü anarak konuşmasına başladı.  

Çalıyor, satıyor, saldırıyor

İlçe belediyesine iki dönemdir kayyum atandığını hatırlatan Bakırhan, belediyeyi kazandıktan sonra yapılan usulsüzlüklerin hesabını soracaklarını vurguladı. Bakırhan, "Değirmensuyu, Köprüyolu, Arpakonak köyü gibi Kop’un 21 yerinde yol yok yol. İnsanlar doğru düzgün yolları kullanamıyor. Hani kayyum hizmetti? Şehitlik, Zafer, İnönü mahallelerinde kanalizasyon yok. Ne yapıyor kayyum efendi? İşini yapacağına, hizmet üreteceğine, satıyor, çalıyor ve çırpıyor. Kürt diline, kültürüne düşmanlık yapıyor. Dilimize ‘Bilinmeyen dil’ diyenleri sandığa gömeceğiz. AKP’li belediye başkan adayı sanıyor ki; bürokrasinin, devletin olanaklarıyla Kop halkını satın alacak. Kop halkı satılık değildir" diye konuştu.

 

 

Hakikat mı duymak istiyorsun?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yüzümüze hakikatleri haykırın ki, kendimizi düzeltelim” sözleri hatırlatan Bakırhan, şöyle devam etti: "Nereniz doğru ki? Hangi hakikati söylemeye başlayalım? Eleştiriye tahammülü varmış gibi… Cumhurbaşkanına hakaretten çocuklar yargılanıyor. Binlerce dava açılmış. Eleştirdiler, tweet attılar, hakikati söylediler diye. Cumhurbaşkanı hakikatleri öğrenmek istiyorsa Kop meydanında hakikatleri hep birlikte haykıralım; Kürt ve Kürtçeye düşmanlığı bırak. 8 yıldır Kürt halkının iradesine atamış olduğu bu kayyumcu anlayıştan vazgeç. Kürt’ü asit kuyularına atan, cezasızlıkla ödüllendirilen JİTEM ittifakından ayrıl. Kürt halkının iradesini gasp etmek için bölgeye taşıdığın asker, polis gibi kaçak seçmenler oy kullanmasın, o kentin halkı oy kullansın, hangi partinin adayını seçiyorsa seçsin. Büyük bir kumpasla birlikte oluşturduğun Kobanî kumpas davasıyla Selahattin Demirtaşları, Gültan Kışanakları, Sabahat Tuncelleri, Leyla Güvenleri ve onlarca arkadaşımızı bırak."

Doğduğum yerde doymak istiyorum

Kop’ta “Doğduğum yerde doymak istiyorum” projesi başlatacaklarını aktaran Bakırhan, söz konusu projeyle gençlerin göç etmeyeceğini, dilinden ve kültüründen uzaklaşmayacağını vurguladı. Bakırhan, "Doğduğu yerde iş bulacak, doyacak, diline, kültürüne sahip çıkacak. Sizlere söz veriyoruz, durumu iyi olmayan ailelerimize her ay 15 metreküp suyu beraber vereceğiz. Ulaşımı herkesin binebileceği bir noktaya getireceğiz. Bu pahalı mazottan ve gübreden dolayı ekip biçilmeyen tarlaları ve arazileri ekebilmemiz için belediye tarafından çiftçilerimiz desteklenecektir. Dilimize, kültürümüze, toprağımıza sahip çıkacağız. Toprağımızı maden ocağı işleten sermayedarlara peşkeş çekmeyeceğiz” şeklinde konuştu.