Jîn bu kayanın dibinde vuruldu

Kadın Haberleri —

Olay yeri fotoğrafı / Colemêrg Yaylası / Foto: Serhat

Olay yeri fotoğrafı / Colemêrg Yaylası / Foto: Serhat

  • “Ayakkabısının teki, kırık bir şemsiye ve kamuflajı oradaydı. Yıl boyunca kar altında kalmış, karlar eriyince de ortaya çıkmışlardı. O an ne yapacağımı şaşırdım. Şehit Jîn’den geriye kalan bu malzemeleri orada bırakamazdım. Çürüyüp gitmelerine izin veremezdim.”

MİHEME PORGEBOL

Bakûrê Kurdistan’ın Colemêrg (Hakkari) bölgesine bağlı Meydanbelek bölgesi 26 Temmuz’da  işgalci Türk ordusu tarafından yapılan hava bombalandı. Gerçekleşen saldırıda YJA Star gerillası Jîn Ronî(Dicle Üzüm) şehit düşerken, Gülgeş Tatlı isimli gerilla ise ağır yaralı olarak Türk devletine esir düştü. Jîn Ronî’nin şehadetine ilişkin 16 Ağustos 2021’de HPG-BİM şu açıklamayı yaptı:

O tercihini özgürlükten yana kullandı

.
Jîn Ronî (Dicle Üzüm)

“Çocukluk yıllarını Êlîh’de geçirmiş ve kişilik altyapısını doğduğu bu kutsal topraklarda oluşturmuştur. Sistem içerisinde verdiği emekle üniversiteye giden Jîn yoldaşımız, halk ve ülke gerçekliğiyle buluşma istemi hiçbir zaman kaybetmemiştir. Sistemin sunduğu olanakları ret ederek gerilla saflarına katılarak tercihini özgürlükten yana kullanmıştır. Gerilla saflarına katıldıktan sonra hesapsız ve yüreğinde bir an bile yoldaşlık sevgisini eksik etmeyen duruşuyla örnek bir katılımın sahibi olan Jîn Ronî yoldaşımız, kısa bir süre içerisinde yetkin bir kadın gerilla olmayı başarmıştır. Gerillacılık pratiğinin büyük bir bölümünü Avaşîn alanında geçirmiş, görkemli doğasıyla ve derin yoldaşlıkların yaşandığı Avaşîn’le adeta bütünleşmiştir. Sömürgeci Türk devletinin halkımızı soykırımdan geçirme politikalarına karşı daha aktif bir mücadelenin içerisinde olmak ve faşizme daha büyük darbeler vurmak için Bakurê Kurdistan’da gerillacılık yapma önerisinde bulunarak bu alana geçmiştir. Düşmana karşı olan kinini ve öfkesini bu alanda yürüteceği başarılı bir pratikle Özgürlük Mücadelesi’ne katkı olarak dönüştürme iddiasında olmuş ve bu iddiasında başarılı olmuştur. Öncü bir YJA-Star komutanı olarak halkımızın Türk işgalciliği altında yaşadığı sorunları derinden hissetmiş ve bir an önce bu duruma son vermek gerektiğinin farkında olmuştur. Jîn yoldaşımız her anını bu yoğunlaşma ile geçirmiş ve mücadelenin daha zengin tarz ve taktiklerle sürdürülmesi için sürekli arayış içerisinde olmuştur. Yüreğinde sonsuz bir yoldaşlık ve halk sevgisi olan Jîn yoldaşımız, bu sevgisinin ancak özgürlükle anlam kazanabileceğinin bilinciyle hareket etmiş ve bunu yaşamının her anında yoldaşlarıyla paylaşma çabası içerisinde olmuştur.”