Biz direniyoruz, siz de direnin

Esma Ayaz

Esma Ayaz

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için eylemde olan tutsaklardan Esma Ayaz, "Biz direniyoruz, siz de direnin" mesajı verdi.

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi, 4 Nisan'da tamamlandı. Tutsaklar, Abdullah Öcalan'ın doğum günü olan 4 Nisan'dan beri mahkemeleri boykot ediyor, aile ziyaretlerine çıkmıyor, telefola görüşme haklarını kullanmıyor. Eylemde olan tutsaklardan biri de İzmir-Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutulan Esma Ayaz. Henüz 18 yaşındayken 1999'da Sêrt'te gözaltına alınıp tutuklanan ve "Devletin birliğine ve bütünlüğünü bozmak" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ayaz, şimdi 46 yaşında. 25 yıllık tutsak Ayaz'ın ailesi, kızları eylemde olduğu için 4 Nisan'dan bu yana kendisinden haber alamıyor. Annesi Emine Ayaz, 7 yıldır hastalıklarından kaynaklı kızını göremiyor. Baba Ferhat Ayaz da sağlık durumundan kaynaklı 15 yıldır görüşe gidemedi. 

 

Emine Ayaz

 

Dört defa açlık grevine girdi

Anne Ayaz, tutsakların uzun yıllardır mücadele içerisinde olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "Çocuklarımızdan hiçbir haber alamıyoruz. Ellerinde bir canları var, bunu da direnerek feda ediyorlar. Benim kızım dört defadır açlık grevine giriyor" dedi. Tutsakların taleplerinin duyulması gerektiğini vurgulayan anne Ayaz, "Bir barış olsun istiyoruz. Ne zamana kadar böyle devam edecek? Bizler de çocuklarımızın verdiği davayı sahipleniyoruz. Tek talepleri Abdullah Öcalan'dan bir haber almak ve bu tecridin son bulmasıdır. Kimse Öcalan'dan bir haber alamıyor, sağlık durumu nasıl kimse bilmiyor. Artık buna karşı susmamak ve 'artık yeter' demek gerekiyor. Çocuklarımızın talepleri bizlerin talebidir. Sonuna kadar onlara destek veriyoruz."

Anne Ayaz, son başlatılan eyleme işaret ederek, şöyle devam etti: "Bu öyle kolay bir eylem değil. 7 yıldır ben kızımı görmedim ve her eylemde de yer alıyor. Kızım ömrünü o dört duvar arasında geçirdi. Babası hasta, ben de görüşlerine gidemedim. Yol da çok uzak. Şimdi ne durumdalar bilmiyoruz. Kızım şu anda direniyor. Son telefon görüşmesinde bana 'biz direniyoruz, siz de direnin' dedi. Gözümüz kulağımız cezaevlerinde gelecek bir haberde."