'Bu rezillikte yaşanmaz'

Kadın Haberleri —

Semsûr / Deprem sonrası yağmur ve fırtına

Semsûr / Deprem sonrası yağmur ve fırtına

  • Depremin ardından yağmurun da vurduğu Semsur’da şimdi fırtına çıktı. Çadırlarda zor günler yaşayan halk korkudan uyuyamazken depremzede Zeynep Tok, “Bize neden yardım etmiyorlar? Üç gündür uyuyamıyorum. Suya bak, burada nasıl yatacağız? Bizi öldürsünler bu halden daha iyidir. Paramız yok yatağımız, bir şey yok” diyerek isyan etti.

Mereş merkezli depremlerde yaşanan yıkımın ardından yaşanan sağanak yağış birçok kentte sele yol açarken Riha’da hayatını kaybedenlerin sayısı 18’e yükseldi.

Depremin yaraları henüz sarılmamışken şiddetli yağmurun ardından Semsûr’u fırtına vurdu. Şiddetli fırtına nedeniyle çadırda kalamayan halk, ağır hasarlı evlerine sığınmak zorunda kaldı. Evleri komple yıkılan depremzedeler ise ıslak çadırlarda çaresizce bekliyor. Korkudan uyuyamayan halk yetkili kurumlardan hala hiçbir yardım gelmediğini söyleyerek yaşananlara tepki gösterdi.

Devlet kurumları yine yok

Bir haftadır devam eden yağışlar nedeniyle halk perişan. Yağmurla çamur ve göle dönen çadırlarda, insanların zar zor aldığı eşyalar sırılsıklam oldu. Bebeklerin, hastaların ve çocukların kaldığı birçok çadır kullanılamaz hale gelirken gidecek bir yeri olmayan insanlar ıslanan çadırlarda hayatta kalma mücadelesi veriyor. Bu süreçte sokaklarda ne belediye ne de AFAD yetkililerinin herhangi bir çalışması da yok. 

‘Bize neden yardım etmiyorlar?’

Depremden bu yana kendisine çadır verilmediğini ve kendi imkanlarıyla bulduğu ıslanan çadırda üç gecedir oturarak uyumaya çalıştıklarını anlatan Zeynep Tok, kendisine tek bir yardımın gitmediğini söyledi. Ekiplerin çadır için her gün adını ve soyadını aldıklarını ancak haftalardır kendisine çadırın gelmediğini belirten Zeynep Tok, “Biz de insanız. Bize neden yardım etmiyorlar? Üç gündür uyuyamıyorum; çünkü yağmurdan dolayı çadırda kalamıyoruz. Aç susuz burada kalıyoruz. Burada köpek dahi kalmaz. Herkese çadır vermediler, bize vermediler. Bu gece nasıl yatacağız. Gelip adımı aldılar ama getirmediler. Hiç vicdan yok mu, hiç merhamet yok mu? Suya bak, burada nasıl yatacağız? Bu çadır da bizim değil. Başka insanların çadırları fırtınada ikiye bölündü. Bizi öldürsünler bu halden daha iyidir. Paramız yok yatağımız, bir şey yok” dedi. 

Korkudan uyuyamıyorlar

Elif Kara ise gidecek bir yerleri olmadığı için ıslak çadırda kaldıklarını söyleyerek, “Bu rezillikteyiz. Çadırın altından su geçiyor. Geceleri yağmurdan uyuyamıyoruz. Doğru düzgün bir yemek yiyemiyoruz. Ne belediye ne de bir şey gelmiyor. Belediye gelse bir çözüm bulur ama onlar da gelmiyor. Akşam korkudan o fırtınadan dolayı uyuyamıyoruz. İki aylık bebek var çadırda, burada on kişi kalıyoruz. Nasıl yapacağız hiç bilmiyorum” dedi.

MEDİNE MAMEDOĞLU /NÛJINHA-SEMSÛR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.