Bolsonaro yenilgiyi kabul etti

Dünya Haberleri —

.

.

  • Luiz Inacio Lula da Silva'nın pazar günü yapılan Brezilya seçimlerini kazanması ardından ilk kez kameraların karşısına çıkan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, anayasa çerçevesinde hareket edeceğini söyledi. Açıklama, Bolsonaro'nun seçim sonuçlarına itiraz etmeyeceği şeklinde yorumlandı.

Bolsonaro'nun seçim sonrası iki gün boyunca sessiz kalması, seçim sonuçlarına itiraz edebileceği konusunda ülkede endişelere neden olurken, destekçileri başkentte ana yolları trafiğe kapatarak eylem yapmışlardı. Sao Paulo’da kamyoncuların ana yolları trafiğe kapatası ile başlayan eylemler de açıklama ardından bitirildi. 

Bolsonaro, pazar günü düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminin ardından Brezilya Devlet Başkanlığı konutu Alvorada Sarayı'nda ilk kez açıklamalarda bulundu.

Kendisine oy verenlere teşekkür eden Bolsonaro, kısa açılamasında "Hep antidemokratik olarak damgalandım, beni suçlayanların aksine her zaman anayasa çerçevesinde davrandım. Basını ve sosyal medyayı kontrol etmekten hiç bahsetmedim. Devlet başkanı ve vatandaş olarak anayasamızın tüm emirlerine uymaya devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Bolsonaro, seçim sonuçlarına değinmediği konuşmasında, kamyoncuların başlattığı yol kapatma protestolarına işaret ederek, "Mevcut halk hareketleri, seçim sürecinin yürütülme şekline yönelik öfke ve adaletsizlik hissinin sonucudur" dedi.

Sola şiddet yanlısı göndermesi

Taraftarları olan kamyoncuların iki günden beri süren şiddet içerikli eylemlerine değinmeyen Bolsonaro, "Barışçıl gösteriler her zaman memnuniyetle karşılanacaktır, ancak bizim yöntemlerimiz, özel mülkün işgali, mirasın yok edilmesi gibi her zaman halkı mağdur eden solcuların yöntemleri olamaz." diye konuştu. Devlet Başkanı, ekonomik ve dini özgürlükler ile Brezilya'yı savunmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bolsonaro, seçimlerden önce elektronik oylama sistemini hedef alan ve yer yer seçim sonuçlarını kabul etmeyeceğinin işaretini verdiği konuşmalar nedeniyle eleştirilmişti.

Güney Amerika'nın en büyük ülkesi, nüfusu 212 milyonu aşan Brezilya'da pazar günü düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde ülkeyi 2 dönem yöneten sol görüşlü Lula da Silva yüzde 50,9, Bolsonaro ise yüzde 49,1 oranında oy almıştı.

Seçimi kaybeden Bolsonaro, ülkede 1985'te demokrasinin yeniden tesis edilmesinden bu yana ikinci dönemine seçilemeyen ilk devlet başkanı olmuştu.

SAO PAULO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.