Bombalanan mitingteki 10 polisin beraati onandı

21 Haziran 2022 Salı - 18:50

  • İstinaf Mahkemesi, Amed’de 5 Haziran 2015’te HDP’nin seçim mitingine saldırıda “görevi ihmalden” yargılanan 10 polisin beraat kararını onadı. 

 

Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi, İstasyon Meydanı’nda 5 Haziran 2015’te 5 kişinin katledildiği, 210 kişinin yaralandığı HDP’nin seçim mitingine dönük saldırıda “görevi ihmalden” yargılanan 10 polisin beraat kararına yapılan itirazı esastan reddetti. Suçtan zarar görenlerin Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 10 polis hakkında suçun yasal unsurlarının oluşmadığını öne sürerek “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçu”ndan verdiği beraat kararına karşı İstinaf Mahkemesi’ne itirazda bulundu. 

 Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nin sanık polisler Kanbi Apaydın, Kerim Karaboğa Mehmet Ali Cirit, İbrahim Yavuz, Ahmet Toğaçar, Dursun Usta, Fatih Dönmez, Hamdi Yenden, Hüseyin Yıldırım ve Mehmet Yasin Özer hakkında verilen beraat kararının bozulması istemini inceleyen İstinaf Mahkemesi, itirazın 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nin aynı davadan yargılanan sanık polislerden Mefaret S., Akın D.,  Ali K. ve Murat D.’ya ise “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçunun alt sınırı olan 3 ay hapis cezası verilmesine dayandırıldığını hatırlattı. Bu cezanın daha sonra 2 ay 15 günde ve bu cezanın da hükmünün açıklanmasının geri bırakıldığını anımsatan İstinaf Mahkemesi, verilen cezaya yapılan itirazla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verilen hapis cezasının kararını kaldırdığını vurgulayarak, 10 sanığın dosyasının istinaf başvurusunun reddine neden bulunmadığından dosyanın esastan görüşüldüğünü belirtti. 

İstinaf Mahkemesi, delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun şekilde oluşan inanç ve takdirine, incelenen dosya içeriğine göre, ilk derece mahkemesi beraat hükmünde usul ve esasa ilişkin herhangi bir aykırılık bulunmadığı nedeniyle itirazları reddetti. 

İstinaf Mahkemesi, avukatla mahkemede temsil edilen sanık polislerden İbrahim Yavuz’a vekalet ücretinin ödenmesine karar verdi. Mahkeme kararı, oy birliği ile aldı. 

Mağdur yakınlarının avukatları ise cezayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.