Bu halk, 14 Mayıs’ta hesabını soracak

20 Mart 2023 Pazartesi - 18:45

Ardahan Newrozu 2023

Ardahan Newrozu 2023

  • Erdexen’de (Ardahan)  Kongre Caddesi üzerinde Newroz kutlandı. HDP Wan Milletvekili Murat Sarısaç, "8 yıldır kesintisiz bir şekilde bize saldırıyorlar. Bu halk, 14 Mayıs’ta hem depremde yaşamını yitirenlerin, hem de katledilenlerin hesabını soracak” dedi.

Erdexen’de (Ardahan)  Kongre Caddesi üzerinde Newroz kutlandı. Erdexenliler sabahın erken saatlerinde HDP ve Yeşil Sol Parti bayraklarıyla süslenen alana giriş yaptı. Tek bir kontrol noktasından alana giren yurttaşlar, 6 Şubat Mereş merkezli depremde ortaya çıkan yıkım nedeniyle AKP-MHP iktidarına tepkilerini dile getirdi. Newroz programı, saygı duruşuyla başladı. Daha sonra gençlerin yoğun katılımıyla Newroz ateşi yakıldı. 

HDP Wan Milletvekili Murat Sarısaç, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu İslam Masası üyesi Diba Keskin Newroz’a konuşmacı olarak katıldı.  Diba Keskin, “Deprem oluyor, sel oluyor, insanlar ölüyor, enkaz altında kalıyoruz, aç kalıyoruz ‘kader’ deniliyor. Bu kader değildir” diyerek iktidarın sorumlu olduğunu belirtti. Keskin, “Ölüm sadece mazlumların, fakirlerin kaderi değil. Açlık, enkaz, sel altında kalmak bizim kaderimiz değildir. Bizi kandırarak tahtlarını kuruyorlar” dedi.

HDP Wan Milletvekili Murat Sarısaç da AKP iktidarının savaş politikalarına dikkat çekti. Sarısaç, “İnsanlar domatesin fiyatını sorarken, Erdoğan F-16’sının fiyatı, silahın fiyatıyla geçiştiriyor. Bugün savaşa yatırılan paralar depreme harcansaydı bu kadar insan yaşamını yitirmezdi. İktidar yaşatmak için değil, öldürmek için var. İktidar ve ittifakı ancak Kürtlere yönelik bir savaş olduğunda bir arada durabilirler. 8 yıldır kesintisiz bir şekilde bize saldırıyorlar. Bu halk, 14 Mayıs’ta hem depremde yaşamını yitirenlerin, hem de katledilenlerin hesabını soracak” diyerek sözlerini bitirdi.

Newroz, çalınan ezgilerin ardından sloganlarla son buldu. ARDAHAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.