Bu mevzi ölümüne savunulacaktır

  • Iğdır İlçe Seçim Kurulu, DEM Parti Belediye Eşbaşkan Adayı Mehmet Nuri Güneş ve Hoşhaber Beldesi Belediyesi Eşbaşkan adayı Emine Yöndem Kartal’ın başvurusunu reddetti. 
  • Yasal bir engeli bulunmayan Güneş, kararın AKP ve Valilik ortaklığıyla alındığını belirterek, 14 yıldır özgürlük mücadelesi şahsında tutulan bu mevzinin ele geçirilmek istendiğini söyledi.
  • Güneş, “Bütün çalışmaları Kürtler üzerinedir. Şunu çok iyi bilsinler; Mehmet Nuri olmaz, Hasan olur. Hasan olmaz, Hüseyin olur. Bu mevzi ölümüne savunulacaktır” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Iğdır İlçe Seçim Kurulu, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Îdir (Iğdır) Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mehmet Nuri Güneş ve Hoşhaber Beldesi Belediye Eşbaşkan adayı Emine Yöndem Kartal’ın adaylık başvurusu dün akşam saatlerinde reddetti.

DEM Parti adayları, adaylık için gerekli dosyalarını kurula ibraz etti. Daha önce “PKK’ye üye olmak” iddiasıyla ceza alan, ancak bu cezayı da bitiren ve ceza veren mahkemeden “memnu hakların iadesi” için başvuruda bulunan Güneş’e, hakları teslim edildi ve aday olması önündeki engeller kaldırıldı. Bu dosya ile de kurula başvuruda bulunan Güneş için toplanan kurulda yer alan DEM Parti, CHP ve İYİ Parti üyeleri, Güneş’in adaylığı önünde herhangi bir engelin bulunmadığı yönünde oy kullandı. AKP’li üye ise toplantıya bilerek katılmadı. Kurulda yer alan iki memur ve hakim ise başvurunun reddi yönünde oy kullandı. Üçe üç oy çıkması ve çoğunluğun bulunmaması nedeniyle hakim, takdir yetkisini kullanarak, Güneş’in adaylığını engelledi. Kartal’ın ise daha önce katıldığı basın toplantıları ve açıklamaları nedeniyle aldığı para cezaları nedeniyle başvurusunun reddedildiği öğrenildi. Ayrıca İl Meclisi adayları Mehmet Şah, Ahmet Emin Can, Turan Kaya, Evren Zenci, Yaşar Kalay’ın da başvuruları reddedildi.

Adayların kazanması korkusu

DEM Partililer, karar sonrası Söğütlü Mahallesi’ndeki seçim bürosunda toplandı. Partililer karara tepki göstererek, YSK veya kurullarının daha önce böylesi bir karara imza atmadığını, ancak Îdir’de adaylarının halk tarafından sevildiğini ve kazanma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu, bu nedenle başvurularının kabul edilmediğinin altını çizdi. Partililer, AKP’li üyenin de bilinçli bir şekilde, Kürtlerin tepkisinden çekindiği için toplantıya katılmadığını belirtti. Bunun yanı sıra partililer, AKP’lilerin kurul üyelerine baskı kurduğunu ve bu nedenle kurulun böyle bir karar aldığını kaydetti.

Gerekli itirazlar yapıldı

Söğüt Mahallesi’ndeki seçim bürosu önünde bir araya gelen yurttaşlara konuşan DEM Parti İlçe Seçim Kurulu üyesi Mehmet Çırka, kurulda kendisinin ve CHP ile İYİ Parti üyesinin başvurunun kabulü yönünde oy kullandığını ve AKP’li üyenin ise toplantıya katılmadığını, ancak iki memur ve bir hakim adayın başvurunun reddedilmesi yönünde oy kullandığını hatırlattı. Hakimin takdir yetkisi nedeniyle başvuruların reddedildiğini belirten Çırka, bu karara itiraz ettiklerini ve İl Seçim Kurulu’na da itirazda bulunacaklarını ifade etti. Çırka, “Bir oyun var burada. AKP’nin adayı toplantıda yoktu” dedi.

 

 

Kararı protesto yürüyüşü

Çırka’nın açıklamasının ardından kitle,  “AKP halka hesap verecek” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüyüş düzenledi. Yürüyüş, sloganlarla Zagros meydanına kadar sürdü.

Hukuki bir karar değil

Karara tepki gösteren DEM Parti Eşbaşkan Adayı Güneş, kararın hukuki olmadığının altını çizdi. İki memur ve bir hakimin oyu ile alınan bu kararın uzun bir geçmişinin olduğuna dikkat çeken Güneş, Îdir Belediyesi’ni 86 yıl sonra 2009’da kazandıklarını ve bu sırada Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in, “Bu kadar da olmaz. Ermenistan sınırına dayandılar” şeklinde sözler sarf ettiğini hatırlattı.

Vali talimat verdi

Bu durumun baskı oluşturduğunu, ancak 14 yıldır belediyeyi kazandıklarını vurgulayan Güneş, “Bu gelenek o günden beri belediyeyi elinde bulunduruyor. Bunu hazmedemiyorlar. Alınan bu karar, katalog suç kapsamında girmiyor ancak bu kararda valinin imzası var. Valinin talimatı var. Bu karar Iğdır yönetiminin AKP’ye geçmesinin bir projesidir. Vali, il başkanı gibi çalışıyor” dedi.