Bu nasıl adalet?

Kadın Haberleri —

14 Ocak 2021 Perşembe - 17:00

  • Z.Ç. adlı çocuğa tecavüz suçuyla yargılanan Osman Ç.’nin tahliye edilmesine abla Pervin Şişman, ‘Bir tecavüzcüyü nasıl bırakırlar, bu nasıl bir adalet?’ diyerek tepki gösterdi.

MÊRDÎN

İsviçre’den 2 Temmuz 2020’de misafir olarak Mêrdîn’in Qoser ilçesine gelen 17 yaşındaki Z.Ç.’ye cinsel saldırıda bulunmaktan tutuklanan amcası Osman Ç., yargılandığı Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen ilk duruşmada tahliye edildi.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede yer verilen olay yeri inceleme raporunda Z.Ç.’nin ifadelerinde saldırının yaşandığı yere ilişkin verdiği bilgilerin örtüştüğü belirtilirken, hazırlanan Kriminal Uzmanlık Raporunda da Osman Ç.’nin odasından alınan numunelerin Osman Ç. ve Z.Ç.’nin DNA’sı ile uyumlu olduğu kaydedildi. 

Kaçma şüphesi yok

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre; Osman Ç, duruşmada “mağdur” olduğunu ileri sürüp, ailesinin “perişan” olduğunu ve kendisinin “kurban seçildiğini” iddia etti. Savcı, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Ancak mahkeme heyeti, sanığın “delillerin toplanmış olması, kaçma şüphesi olmaması, delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, taraflar üzerinde baskı yapma gibi davranışlarının olmaması” gibi gerekçelerle tahliyesine karar verdi.

İtiraz edilecek

Z.Ç.’nin avukatları, karara itiraz edeceklerini belirtti. Dosyadaki delillerin Osman Ç.’nin tutuklu yargılanmasına yeterli olduğunu söyleyen avukatlar, üst mahkemenin alacağı kararla yanlıştan dönülmesini beklediklerini ifade etti.

Defalarca intihara kalkıştı

Z.Ç.’nin ablası Pervin Şişman, tahliye kararının yanlış olduğunu dile getirerek, kardeşinin olaydan sonra iki kez intihara kalkıştığını söyledi.
Osman Ç.’nin tahliye edilmesinden sonra kardeşinin 3’üncü kez intihara kalkıştığını belirten Şişman, Z.Ç.’nin hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığını ifade etti.

“Bu nasıl ülke? Adalete sığındık, güvendik” diyen Şişman, kararla birlikte hayal kırıklığına uğradıklarını dile getirdi. Şişman, “Bir tecavüzcüyü nasıl bırakırlar, bu nasıl bir adalet?” diye sordu.

Z.Ç. gibi binlerce çocuk ve kadının tecavüze uğradığını hatırlatan Şişman, bu kararla birlikte adalete olan inancını yitirdiğini vurguladı. Tecavüze uğrayan çocukların yaşadıkları travmayı uzun yıllar atlatamadıklarını anımsatan Şişman, Osman Ç.’nin tutuklu yargılanmasını ve hak ettiği cezayı almasını istedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.