Buldan: Siz hesap vereceksiniz

6 Ekim 2020 Salı - 16:13

  • HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, Kobanê protestolarıyla ilgili Türk iktidarına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi: "Siz hesap soracak konumda değilsiniz. Siz hesap vereceksiniz."

 

 

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, “Kobanê soruşturması” kapsamında siyasi komplo hazırlandığını belirterek, “Bu operasyon dosyası bizzat Saray’da hazırlanmıştır ve bu dosyanın savcısı da Erdoğan’dır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan, partisinin Grup Toplantısı’nda konuştu.

Kobanê eylemlerinin gerçekleştiği 6-8 Ekim 2014’te yaşananları anlatan Buldan, şunları söyledi: “O süreçte mazlum Kobanê halkıyla dayanışmak için hem Türkiye’de hem de dünyanın 70 ülkesinde insanlar ayaktaydı. DAİŞ protestoları 7 Ekim’den çok daha önce başlamıştı. Tek bir talep vardı; katliamların durdurulması, Kobanê’ye insani yardım koridorunun açılmasıydı. 7 Ekim 2014’te DAİŞ protestoları sırasında Varto’da 25 yaşındaki Hakan Buksur adlı bir gencimiz devlet güçlerinin açtığı ateşle katledildi. Bu tam bir provokasyondu.

Aynı gün Erdoğan Antep’te büyük bir sevinçle ‘Kobani düştü düşecek’ diyerek adeta yangına körükle gitti ve provokasyonların büyümesine neden oldu. Ardından paramiliter güçler ve ırkçı gruplar örgütlü ve organizeli bir biçimde sokaklara salındı, demokratik tepkileri kanla bastırmaya çalıştılar. Protestolarda hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu partimizin taraftarları olup devlet güçlerince katledildi.

İçişleri Bakanı tanıktır

 HDP, olayları başlatan değil, tam tersine son bulması için çaba sarf eden bir noktada durmuştur. O dönem ve ondan sonrasında. Heyetimiz özellikle olaylar sırasında 48 saat boyunca İçişleri Bakanlığındaydı. Dönemin Başbakanı, İçişleri Bakanı, Kamu Güvenliği Müsteşarı bunun canlı tanıklarıdır. Olayların durdurulmasından sonra hükümet temsilcileri tarafından bizzat partimize teşekkür edilmiştir. Dönemin İçişleri Bakanı, olayların durması için müzakere yürüten HDP heyetine  ‘Güvenlik güçleri içinde kontrol edilemeyen güçler var’ demiştir. Kendileri de olup bitenlerin işte bu kadar farkındaydılar. Dayanışma amaçlı demokratik protestoların seyrini değiştirip katliama dönüştüren bizzat devlet içi güçlerdir. Bilerek üzerini kapattıklarını biliyoruz ve buna tanıklık ediyoruz. Yaşanan ölümleri HDP’nin üstüne yıkmaya çalışmaları siyasi komplodan başka bir şey değil.

Diyalog sürecini bitirme

 Kobanê’yi, çözüm sürecini bitirmenin zemini olarak planladık ve kullandık, diyemiyorlar. Bu şekilde örtbas etmeye çalışıyorlar. Diyemedikleri bir başka şey de bu operasyonun, aynı zamanda DAİŞ’in Kobanê’yi düşürememesinin yıllardır sürdürülen intikamı olmasıdır.

Savcısı da Erdoğan’dır

Onlarca insanın ölümünden AKP iktidarı ve devlet içinde birlikte hareket ettiği paramiliter güçler sorumludur.  Bu operasyon dosyası bizzat Saray’da hazırlanmıştır ve bu dosyanın savcısı da Erdoğan ve damat savcıdır.

Hesap soramazsınız

Kaldı ki siz hesap soracak konumda değilsiniz. Siz hesap vereceksiniz. Mertseniz, dürüstseniz, gelin Meclis'te bir araştırma komisyonu hep birlikte kuralım ve hakikatleri hep birlikte açığa çıkaralım. Paramiliter güçlere insanları katledilmesi emrini verenler, provokasyonu yönlendirenler, dönemin vali, kaymakam, emniyet müdürünün kaçı 15 Temmuz’da yer almıştır? Kaçı halen görevdedir? Bunlar emirleri nereden almıştır? İşte bu soruları bir kez daha soruyor ve bu sorulara acil yanıt bekliyoruz."  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.