Çatışma değil diyalog

22 Kasım 2020 Pazar - 18:14

  •  Kürtler arası bir çatışma haram kılınarak, buna dönük tüm girişimler mahkum edildi, diyalog çağrısı yapıldı. KNK ve KPU öncülüğünde oluşturulacak bir komite, diyalog için çalışacak.

 

  • “Kardeş katli zehir gibidir. Kaybeden yine Kürtler olacaktır. Kürdistan’ın işgalcileriyle olan sorunları çözmek için onları bile diyaloga çağırırken kendi aramızda neden çatışıyoruz?

 

  • PKK, Güney Kürdistan yönetimine saygı duymalıdır. Güney Kürdistan’daki hükümet ve partiler de Kürdistan’ın özgürlüğü için mücadele eden diğer hareketlere saygı göstermelidir.”

MIHEME PORGEBOL / AMED

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) ve Kürdistan Parlementerler Birliği’nin (KPU) ortaklığıyla İç Diyalogu Geliştirme Çalıştayı gerçekleştirildi. Önceki gün yapılan online konferansa Kürdistan ve dünyanın birçok merkezinden kurum ve temsilciler katıldı. KDP ve PKK arasında çatışma noktasına kadar gelen anlaşmazlıkların çözümüne odaklanılan konferansın sonucunda diyalog kanallarının geliştirilmesi ve anlaşmazlıkların bir an önce çözüme kavuşturulması için girişimlere başlanmasında karar kılındı.

Konferansın ilk oturumunda açılış konuşmasının ardından katılımcıların mesajlarına yer verildi. KNK Eşbaşkanı Zeyneb Murad, Kürt halkının geleceğini tesis edebilmesi için önünde çok sayıda fırsatın olduğunu ve Kürdistan’ın düşmanlarının Kürdistan’ın her yanında bu fırsatların değerlendirilmesine engel olmaya çalışıldığını hatırlattı. Murad, “Hiçbirimiz geçmişte acı tecrübelerini yaşadığımız kardeş katlini tekrar istemiyoruz. Artık kimsenin Kürtler arası bir savaşa tahammülü kalmadı” dedi.

Düşmanlarımızın hayali

Zeyneb Murad’dan sonra söz alan YNK Politbüro Üyesi Seîd Ehmed Pîre ise ulusal barış için insaniyet merkezli bir diyaloga ihtiyaç olduğunu belirtti. Pîre “Kürtlerin kendi aralarındaki savaşa dair çok acı tecrübeleri var. Böyle bir savaşta kimse galip gelemez. Öte yandan Kürtler arasındaki bir savaş, düşmanlarımızın en büyük hayalidir” dedi.

Güven: Bütün işgalciler aynıdır

Daha sonra söz alan Demokratik Toplum Konresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Kürtlerin tarihi bir süreçten geçtiğini belirterek, “Bütün dünyada ciddi bir dönüşüm var. Kürtler de artık haklarını biliyor, birbirini tanıyor, dünyayı tanıyor. Bunun için birçok bedel ödendi. Bu noktada Kürtler adına siyaset yürütenlere sorumluluk düşüyor. Biz doğru bir dil kullanmak zorundayız. Evet, düşmanlarımız belli ama onları özellikle işaret etmemiz gerek. Falan egemen iyidir falan egemen kötüdür gibi bir algıyla başarı elde edemeyiz. Bütün işgalciler aynıdır. Bunu iyi kavramamız gerek” şeklinde konuştu.

Qadrî: Halk mahkum edecektir

Çalıştayda KDP-İran adına söz alan M. Saleh Qadrî ise iki parti arasında başlayıp çatışma aşamasına kadar gelen bir süreç olduğunu belirterek, Kürt partilerinin birbirlerine düşman gibi yaklaştıkları tutumların kabul edilemez olduğunu vurguladı. Kendi varlığını diğerlerinin üstünde gören anlayışlarını kabul edemeyeceklerini belirten Qadrî, şunları ifade etti: “Bu anlayış terk edilmedikçe çözüm yolunu bulamayacağız. Kardeş katli zehir gibidir. Hiçbir tarafın kazancına değildir. Böyle bir durumda kaybeden yine Kürtler olacaktır. Kürdistan’ın işgalcileriyle olan sorunları çözmek için onları bile diyaloga çağırırken kendi aramızda neden çatışıyoruz? PKK, Güney Kürdistan yönetimine saygı duymalıdır. Güney Kürdistan’daki hükümet ve partiler de Kürdistan’ın özgürlüğü için mücadele eden diğer hareketlere saygı göstermelidir. Savaş isteyen taraflar Kürdistan halkı tarafından mahkum edilecektir. Hiçbir sonuç elde edemeyeceklerdir.”

Kartal: Sorunlarımızı çözmeliyiz

KONGRA GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ise bugün Kürt halkının direnişinin geçmiştekinden çok daha güçlü bir durumda olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “Fakat dört işgalci devletin saldırılarını arttırdığını görüyoruz. Özellikle Türk devleti tüm parçalarda Kürt halkına dönük bir saldırı içerisindedir. Bu yüzden Kürtler arasındaki anlaşmazlıklar, Kürtler için çok hazin. Kürtler arasındaki bütün sorunlar diyalog yoluyla çözülmeli. Düşman, Kürtler arasındaki sorunlardan güç alıyor. Buna fırsat verilmemelidir. Kürtlerin kendi aralarındaki sorunları çözebildiğini ispat etmemiz gerekir. PKK, sorunların çözümü için bütün diyaloglara açıktır. KNK bir diyalog heyeti oluşturup bu sorunları çözmeye odaklanmalıdır.”

Ebdî: Diyalogdan yanayız

Remzi Kartal’dan sonra söz alan QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Güney Kürdistan’dan gelen haberleri üzüntüyle karşıladıklarını ifade etti. Hiç kimsenin bu süreçte Kürt halkını bir kardeş kavgasıyla yüz yüze bırakmaya hakkının olmadığını vurgulayan Ebdî, “Kürdistan, geçmiş yıllardaki Kürdistan değildir artık. Dünyanın her yanında dostlarımız var. Dostlarımız da bu anlaşmazlıklardan rahatsız. Son 20 yıldır çıkan sorunlar nasıl diyalogla çözülmüşse bugünkü sorunların da yine diyalogla çözülebileceğine inanıyoruz. Geçmişte o imkânlar nasıl vardıysa bugün de vardır. Bir daha kardeş katli olursa bu, Kürt halkının dört parçadaki kazanımlarını tehlikeye sokacaktır. Rojava’daki kazanımları da tehlikeye sokacaktır. Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerek. Bütün Kürt partileri bilmelidir ki kardeş katline sebep olan her kimse Kürt halkı onları affetmeyecektir. Bu yüzden bir diyalog heyetinin kurulup bu anlaşmazlığı gidermesini, sorunu çözmesini öneriyoruz. Biz bütün kurum ve güçlerimizle diyalogdan yanayız” dedi.

Ehmed: Her parça bütün Kürtlerindir

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Îlham Ehmed de Kürt halkının çok hassas bir süreçten geçtiğini, her partinin bu hassasiyeti göz önünde bulundurması gerektiğini belirtti. Ehmed, şunları söyledi: “Kürt halkının önünde önemli bir yüzyıl var. Bu süreçte geleceğimize zarar verecek her adım büyük bir ihanet olacaktır. Kürt halkının davasına karşı büyük bir vicdansızlık olacaktır. Bu yüzden de bu süreçte partici tüm yaklaşımlar bir kenara bırakılmalıdır. Kürdistan’ın tüm parçalarında Kürtlere dönük bir kıyım politikası vahşi bir şekilde ilerliyor. Bu kıyım politikalarına karşı bir arada durmamız gerekiyor. Çünkü her parça Kürdistan, tüm Kürtlerindir. Kürt halkının sorunlarına karşı dünya çapında çok iyi bir fırsat doğdu. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bu konferanstan sonra bir komite oluşturulmalıdır. Bu komite Güney Kürdistan’da neredeyse çatışma noktasına kadar gelen anlaşmazlığın çözümü için çalışmalıdır. İki tarafı ziyaret edip meseleyi diyalogla çözmelidir. Diyalogdan başka hiçbir çözüm yolu yoktur. Kendi aramızdaki sorunların silahla çözümü olmaz.”

Müslim: Gerillanın varlığı meşrudur

PYD eski Eşbaşkanı Salih Muslim de çalıştayda söz alanlar arasındaydı. “Bugün Kürdistan’ın düşmanları çok belirgin. En küçüğünden en büyüğüne Kürdistanlı yurttaşlara düşmanın kim olduğunu sorduğunuzda size kim olduğunu gösterir. Bir çocuk bile bunu gösterir. Yine gidip o çocuğa Kürtler için en acil gerekliliği sorduğunuzda size cevaben ‘ulusal birlik’ diyecektir” diyen Müslim, PKK gerillalarının düşmanın önüne sürülmemesi gerektiğini vurguladı. “PKK gerillaları Kürdistan’ın dört parçasından çıktı o dağlara. O dağlardaki gençler tüm Kürdistan’ın gençleridir. 80’li yıllardan beri o dağlarda gayet meşru bir temelde bulunuyorlar. O gençleri korumak Başûr halkının sorumluluğundadır. Kürdistan’ın her parçasındaki halkımız, bütün umutlarını o gençlere bağlamış durumda. Bu gençlerin oradan çıkarılması, düşmanın önüne atılması kabul edilemez. Bir araya gelmemiz ve ne sebeple olursa olsun düşmanı sevindirmememiz lazım. Herkesten elinden geleni yapmasını istiyoruz” diyen Müslim, herkesi bu konuda vicdanının sesini dinlemeye çağırdı.

Kürtler arası savaş haram kılındı

Çalıştay, katılımcıların mesaj ve önerileriyle Kürdistan saatiyle saat 20.30’a kadar sürdükten sonra geçici bir sonuçla noktalandı. Çıkan geçici sonuç doğrultusunda üzerinde uzlaşılan maddeler çerçevesinde Kürt halkının tüm parçalardaki kazanımlarını savunmanın, onları korumanın ulusal bir erk olduğu belirtildi. Kürtler arası bir çatışma ve savaş haram kılınarak, böylesi bir çatışma ve savaşa dönük tüm girişimler mahkum edildi. Hiç kimsenin hiçbir koşulda böylesi bir savaş ve çatışmaya girişmesinin kabul edilemeyeceği belirtilerek, diyalog çağrısı yapıldı. Bu diyalogun gerçekleştirilmesi ve geliştirilmesi için Kürdistan’daki tüm parti, kurum ve kişilere de çağrı yapıldı. Ulusal birliği savunmanın birincil vazife olarak değerlendirildiği çalıştay sonucunda, KNK ve KPU öncülüğünde oluşturulacak bir komitenin bu diyalog çalışmalarına katkıda bulunması sağlanacak.

 

KNK görüşmelerini sürdürüyor

KNK’nin Güney Kürdistan’da iç savaş çıkarma girişimlerini engelleme ve ulusal birlik çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği ziyaretleri devam ediyor. KNK heyeti, Tevgera Azadî ile görüşmesi ardından Yurtseverler Birliği’nin (YNK) Süleymaniye’deki Siyasi Büro merkezini ziyaret etti. Toplantı basına kapalı tutuldu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.