Cennet Heval’e son veda

Kadın Haberleri —

15 Ocak 2021 Cuma - 16:30

  • Kadın hareketinin emektarlarından yaşamını özgürlük mücadelesine adamış Cennet Bal, Lenzburg’da kitlesel bir törenle son yolculuğuna uğurlandı. 

ÖNER POLAT/AARAU

İsviçre’nin Aarau kantonuna bağlı Lenzburg kasabasında 10 Ocak tarihinde yaşamını yitiren Bal’ın 14 Ocak’taki törenine yoğun kar yağışına rağmen İsviçre’nin birçok kentinden çoğunluğu kadın yüzlerce kişi katıldı.

1962 doğumlu Maraş Elbistan Gözpınar köyünden olan Bal, 70’li yıllarda İsviçre’ye göç etti. 1990 yılından bu yana Kürt özgürlük mücadelesi ve kadın hareketinde aktif çalışma yürüttü. Aarau Rojbin Kadın Meclisi’nde de yer alan Bal’ın tabutu sarı, kırmızı, yeşil renkler ve TJK-E bayrağına sarıldı. Törende Pir Ali Çalgan tarafından çerağ yakılıp, gulbang okundu. 

30 yılı aşkın süredir

Uğurlama merasimde İsviçre Kürt Kadın Hareketi (YJK-S) adına konuşan aktivist Dilan Zaza, “Cennet Hevalimizin, Cennet anamızın, aramızdan zamansız ayrılışının acısını yaşıyoruz. O Kürt kadının direngen, mücadeleci ve emektar yanının en güzel örneklerinden biriydi. Cennet Hevalimiz 30 yılı aşkın süredir bir an olsun bile tereddüt etmeden özgürlük hayalini gerçekleştirmek için mücadeleki yerini almıştı. Onun özgürlük hayaline sahip çıkacacağız ve özgür ülke özlemine kavuşmasını sağlayacağız. Cennet Hevale olan sözümüzdür” diye konuştu. 

Mücadeleci, direngen anamız

Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) adına Kürt siyasetçi Kenan Ayaz, Cennet Bal’ın kendi halkına, değerlerine sıkı sıkıya bağlı olduğunu vurgulayarak, “1990 yılından bu yana özgürlük mücadelesinin yılmaz, yıkılmaz bir güç olarak bugünlere gelmesinde Cennet Hevalimiz gibi anaların emeği, alınteri vardır. O halkına yapılan zulme sessiz kalmadı, zulme karşı tereddüt etmeden emeğini ortaya koydu. O gerillaların anası olmayı seçti. O Kürt, Kızılbaş kadının mücadeleci direngen ve yılmaz en güzel örneğiydi” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.