Cinsiyetçi akademi komiteleri

Kadın Haberleri —

Cinsler arası eşitsizlik

Cinsler arası eşitsizlik

  • Amsterdam Üniversitesi'nin yayınladığı bir araştırmaya göre, akademik alanda doktora yapmak isteyen kadın adayların şansı erkek adaylardan daha düşük.

Araştırmacılar, kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğin, tamamı erkeklerden oluşan bir komite tarafından değerlendirildiğinde en fazla olduğunu buldu. Değerlendirme komitelerindeki kadın sayısı arttıkça cinsiyet farkı da azalıyor.

Çalışma, 2011'den 2021'e kadar Hollanda'da 5 bin 239 üstün başarı derecesine sahip mezunları kapsıyor. Üstün başarı, tüm tezler içerisinde sadece yüzde 5'ine veriliyor. Araştırmacılara göre "Bu, üstün başarı ödüllerinin verilmesini, akademiye nüfuz eden mükemmellik arayışının en açık tezahürlerinden biri haline getiriyor."

Sonuçlara göre, tüm erkek adayların yaklaşık yüzde 6,6'sı üstün başarıyla mezun oldu. Kadın adayların yaklaşık yüzde 3,7'si bu ayrıcalığı elde etti. Genel olarak, bir kadının üstün başarıyla mezun olma olasılığı, bir erkeğinkinin yarısı kadar.

Araştırmayı yöneten Profesör Thijs Bol, "Bu bulgu, homofilinin (erkek değerlendiricilerin erkek adayları tercih etmesi) değerlendirme sonuçlarındaki potansiyel rolünü gösteriyor ve cinsiyet önyargılarını azaltmada komite kompozisyonunun kritik rolünü vurguluyor" dedi.

Prof. Bol, cinsiyet ve akademik tanınırlık arasındaki bağlantıyı vurgulayarak, bu çalışmanın mevcut uygulamaların yeniden değerlendirilmesine yol açacağını ve "akademik topluluğumuzun daha eşitlikçi ve kapsayıcı bir geleceğe giden yolda yardımcı olacağını" umuyor. AMSTERDAM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.