Cizîr ve Nisêbîn'de gelenek sürdü

Nisêbîn 2023 Newrozu

Nisêbîn 2023 Newrozu

  • Türk devlet terörüne rağmen serhildanlarla Kuzey Kurdistan'da Newroz'a öncülük eden Cizîr ve Nisêbîn, dün yine tüm görkemiyle Newroz alanlarını doldurdu. 

Depremde yaşamını yitirenlere adanan Newroz’un final kutlamaları, dün 9 ayrı merkezde gerçekleştirildi. "Her der Newroz, her dem azadî" ve "Newroz ateşiyle özgürlüğe" şiarıyla Amed'in yanı sıra Cizîr (Cizre), Nisêbîn (Nusaybin), Panos (Patnos), Bazîd (Doğubayazıt), Golan (Göle), Cihanbeyli, Çanakkale ve Bandırma'da Newroz ateşi yakıldı.

“Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla Cîzre’nin Banê Xanê Mahallesi’nde büyük coşkuyla kutlanan Newroz’a on binler katıldı. Şirnex’ın birçok ilçesinden alana ulaşmaya çalışan yurttaşlar, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) flamaları ile alandaki yerlerini aldı. Newroz alanına gelen gençler, hem alanın girişinde hem de alanın içinde havai fişekler patlattı. Alanda, "Bijî Serok Apo", "Bê Serok Jiyan na be", "Bijî Newroz", "Bijî berxwedana zindana", "Şehîd namirin" ve “Direne direne kazanacağız” sloganları yankılandı. Newroz'a katılan on binler, “Çerxa Şoreşê” ve “Kobanê” marşını okudu. 

Saygı duruşunun ardından Newroz ateşi yakıldı. Daha sonra yerlerine kayyum atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Kutlu ve Mehmet Zırığ sahneye çıktı. Zırığ, “Bunları göndermeye 40 kaldı. 40 gün sonra onları geldikleri yere göndereceğiz” dedi. Ardından Kollektifa Avazên Botanê grubu sahne aldı. On binler, müzik grubunun seslendirdiği şarkılar eşliğinde halaya durdu.

Bazîd 

‘Mecalleri yok’ diyenler baksın

Kutlamada konuşan HDP Şirnex Milletvekili Nuran İmir, yer ve gökyüzünün sallandığını, bütün sokakların haykırdığını belirterek, “Mecalleri yok, diyenler, bu alana baksın. İşte halk burada. Biz Kürt'üz ve buradayız. Kimse mücadelemizin önünü kesemez. Botan halkının iradesini teslim almak için her türlü baskı ve zorbalığı yapıyorlar ama kursaklarında kaldı. 14 Mayıs’ta tamamen son vereceğiz” dedi.

İmir’in konuşmasının ardından sanatçı Mehmet Atlı sahne aldı.

HDP Wan Milletvekili Sezai Temelli de konuştu. Temelli’nin konuşması sık sıkı, “Hükümet istifa” ve “Kahrolsun faşizm” sloganlarıyla kesildi. Konuşmaların ardından program sanatçı Xecê sahne almasıyla devam etti.