Çocuğa polis işkencesi

Baba Yılmaz Dikan ve işkence gören oğlu Y.D.(14)

Baba Yılmaz Dikan ve işkence gören oğlu Y.D.(14)

  • Licê ilçesinde bir arkadaşıyla evine dönerken polis tarafından durdurulan 14 yaşındaki Y.D, tenha bir yere götürülüp dövüldü, Türk olduğunu söylemeye zorlandı; işkence edildikten sonra ağzı, elleri ve ayakları bağlı bir şekilde dere bataklığına atıldı. 

Amed’in Licê ilçesinde önceki akşam bir arkadaşıyla evine dönerken polis tarafından durdurulan Y.D. (14) isimli bir çocuk, kaçırılarak işkence edildi. Gerekçesiz bir şekilde kaçırılan çocuk, önce bir köy yolunda tenha bir araziye götürüldü. Türk olduğu söylenmeye zorlanan Y.D, ardından da “Kürtlere küfret, İstiklal Marşı’nı oku” denilerek darp edildi. Hastanelik edilen çocuk, ağzı ve elleri bağlı bir şekilde dere kenarında bataklığa bırakıldı. Gece karanlığında bir köylünün fark etmesi üzerine hastaneye kaldırılan çocuk, bir gözünü kaybetme riski yaşıyor. 

Ailenin avukatı Ramazan Karalp, Y.D. isimli çocuğun yaşadıklarını şu şekilde aktardı: “Çocuk Lice merkezde yaşıyor. Akşam saatlerinde arkadaşlarıyla birlikte evine dönerken polisler tarafından durduruluyor. 10 yaşında olan arkadaşını bırakıyorlar, çocuğu ise tenha bir yere götürüyorlar. Silah dipçikleriyle darp ediyorlar. Çocuğu hem dövüp hem de sürekli bir şekilde ‘ben Türküm' diyeceksin, 'Kürtlere küfret’ diye zorluyorlar.

Türk marşını ezberle

Çocuk bunu yapmayınca bu kez yarına kadar Türk milli marşını ezberlemesini istiyorlar. ‘Ezberlemezsen gelip senin kafana sıkacağız’ diyorlar. Sonra ilçe merkezinden geçen bir derenin yanındaki bataklığa atıyorlar. Ağzı ve elleri bağlı bir şekilde köhne yere bırakıyorlar. Ahırda hayvanlarına bakan bir köylü duyduğu sesler üzerine çocuğu fark ediyor. Hemen hastaneye yetiştiriyor. Lice Devlet Hastanesi’nde darp raporu verilen çocuk daha sonra Dicle Üniversitesi TIP Fakültesi’ne sevk ediliyor. Çocuk şu an hastanede tedavi görüyor ve sağ gözünü kaybetme riski var. Gözünde sürekli bir kanama var ve açamıyor."

Çocuğun babasını da 'beyaz toros'la tehdit

Baba Yılmaz Dikan, olayı öğrendikten sonra gittiği Lice Devlet Hastanesi’nde polisler tarafından tehdit edildi.  Ailenin avukatı Ramazan Karaalp, Y. Dikan’ın bir köylü tarafından Lice Devlet Hastanesi’ne ulaştırıldıktan sonra babasına haber verildiğini belirterek, “Darp ve çocuk olması sebebiyle hastane polise haber veriyor. Olayı öğrenen polisler, görevli doktora darp raporu verilmemesi yönünde baskı kuruyor. Bu durum üzerine çocuğun babası Yılmaz Dikan tepki gösteriyor. Polis, babaya, ‘Bunlar size yetmiyor, tekrardan beyaz torosların gün yüzüne çıkmasını istiyorsunuz’ şeklinde tehditlerde bulunuyor” dedi. 

Öldüreceklerini söylediler

Avukat Karaalp, çocuğa uygulanan işkenceleri yineleyerek, "Görgü tanığının ifadesine göre, çocuğun hırkasının ense kısmına bir GPS takılarak nereye giderse onu takip edeceklerini, bunları birine anlatırsa ya da bir yerlere şikâyet ederse onu bulup öldüreceklerini söyleyerek tehdit etmişlerdir” diye konuştu. 

Bu çocuk silah almaz mı?

Baba Yılmaz Dikan ise çocuğuna yapılanların yıllardır Kürtlere yapıldığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Devlet içinde devlet var. İnsanları bir birine kırdıran politikaları hep vardı. Yarın öbür gün bu çocuklar ellerine silah alsa, gelip bana yok efendim çocuğun eline silah almış diyecekler. Sen çocuğa bu zulmü yaparsan yarın öbür gün bu çocuk eline silah almayacak mı, devlete düşman kesilmez mi?” 

Karaalp, işkenceciler hakkında şikayetçi olacaklarını söyledi. 

Amed Barosu’ndan suç duyurusu

Amed Barosu, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Amed Barosu'nun internet sitesinde yayınlanan yazılı açıklamada, “Lice ilçesinde 14 yaşındaki Y.D.’nin polis olduğu belirtilen kişilerce hukuk dışı alıkonularak işkence, insanlık dışı ve kötü muamele yasağını ihlal edici fiziki ve sözlü saldırıda bulunulduğu iddialarına ilişkin olarak 'İşkence ve Kötü Muamele', 'Kasten Yaralama', 'Kişiyi Özgürlüğünden Yoksun Bırakma', 'Tehdit' ve 'Hakaret'ten dolayı suç duyurusunda bulunuldu” diye belirtti. Barodan yapılan açıklamada, ifade ve hukuki sürecin takipçisi olmaya devam edileceği kaydedildi. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.