Çocuklarınızı alın gelin

Kültür/Sanat Haberleri —

Seyhan Şaşmaz

Seyhan Şaşmaz

  • Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), salgın dönemi ile ara verdiği yüz yüze eğitimlere Eylül ayı itibariyle başlamaya hazırlanıyor. Yüz yüze eğitimlerin yanında online Kürtçe eğitimlere de devam edecek. Kurslar; başlangıç, birinci, ikinci ve üçüncü seviye olarak verilecek.  

MED-DER Kürtçe eğitmenlerinden Seyhan Şaşmaz, son dönemlerde kurslara ilginin yoğun olduğunu söyleyerek, salgın sürecinde gerçekleştirdikleri online eğitimler ile çok geniş kitlelere ve binlerce insana ulaştıklarını ifade etti.

Kürt diline yönelik saldırılara ve dilin yok olmaması için ailelerin hassas olması gerektiğini belirten Şaşmaz, “Kürt diline ve Kültürüne yönelik yıllardır saldırılar gerçekleştiriliyor. Verdiğimiz eğitimlerle beraber Kürt dilinin ve kültürünün yok olma tehlikesine karşı mücadele veriyoruz. Türkiye’nin birçok yerinde eğitimler verilmeye başlandı. Ailelerde dil ve kültürlerine sahip çıkmalı. Bunun için evde özellikle çocuklarla Kürtçe konuşulmalı ve eğitimlere gönderilmelidir. Aynı şekilde ailelerde eğitimlere katılmalı” diye konuştu. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.