Colemêrg 7 yıldır yasak

Colemêrg (Hakkari)

Colemêrg (Hakkari)

  • Colemêrg'te 7 yıldır OHAL uygulamalarının devrede olduğuna işaret eden İHD Şube Eşbaşkanı Musa Bor, yasaklar nedeniyle halkın tamamının tecrit altında olduğunu söyledi.  

Colemêrg ve ilçelerinde, 15 Temmuz 2016’daki devlet içi çatışma sonrası devreye konulan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamaları devam ediyor. 7 yıllık süreçte şiddet, kötü muamele ve insan hakları ihlallerinde yoğun artış yaşandı. Kentin her tepesinde bir askeri üs kurulurken, yollarda her 10 kilometrede bir asker-polis kontrol noktası bulunuyor. Tarım ve hayvancılık için önemli olan yayla ve vadilerin çoğunluğu "özel güvenlik bölgesi" adı altında yasaklı.

Yasak sadece yayla ve vadileri kapsamıyor; neredeyse 7 yıldır her 15 günde bir tüm eylem ve etkinliklere yasak getiriliyor. İktidar dışındaki siyasi parti ya da sivil toplum örgütleri herhangi bir eylem ve etkinlik yapmak istediğinde "izin" almak durumunda. 

Son 7 yılda zırhlı araç çarpması ve sınırda asker-polis tarafından açılan ateş sonucu 15 kişi katledildi. Ev baskınları, gözaltında şiddet, tutuklama, özellikle köylerdeki yurttaşlara gıda ambargosu gibi ihlaller ise rutin bir hal almış durumda.  

İnsan Hakları Derneği (İHD) Colemêrg Şube Eşbaşkanı Musa Bor, kent genelindeki durumu ve yaşanan ihlalleri, MA’dan Mazlum Engindeniz’e değerlendirdi. 

İnsan hakları ayaklar altında

İhlallerin sadece AKP-MHP iktidarı döneminde değil, cumhuriyet tarihinden bu yana farklı biçimlerde sürdüğünü belirten Bor, "OHAL ilanı insan haklarının askıya alınması anlamına geliyor. 2016'dan bu yana kentte 15 günde bir ya da ayda bir yasaklama kararıyla insanlar bir nevi açık cezaevi içerisine konulmuş durumda. Sivil toplum örgütleri, düşüncelerini ifade etmekte problem yaşamakta. Ayrıca yaylalara çıkan köylüler de ‘özel güvenlik bölgesi’ yasaklarıyla karşı karşıya kalıyor. Bu yasaklar, insan haklarını ayaklar altına alıyor" dedi.

İşkence rutin hale geldi

Yayla yasakları gerekçesiyle aralarında çobanların da olduğu çok sayıda kişinin şiddet gördüğünü belirten Bor, benzer şiddetin ev baskınlarında da yaşandığını kaydetti. Bor, "İşkence bu kentte rutin hale geldi. Kapılar kırılıyor, çoluk çocuk yerlere yatırılıyor. Aile fertlerine şiddet uygulanıyor. Küçük çocuklar kötü muamelenin etkisinde kalıyor" diye konuştu.

Hakkari halkı tecrit altında

Yaşananları "tecrit" şeklinde tanımlayan Bor, şunları ifade etti: “Tecride karşı olduğumuzu her deklarasyonda ve her yerde söylüyoruz. Ama bu tecrit öyle bir hale getirilmiş ki insanlarımızın evlerine kadar inmiş bir durumda. Bunu kabul etmek mümkün değil. Dolayısıyla her insan tecritten nasibini fazlasıyla alıyor. Güvenlik gerekçesiyle sivil toplum örgütleri ve toplum tecrit edilmeye başlandı. Bunu Hakkari'de daha fazla görüyor ve yaşıyoruz. Uygulanan yasaklar nedeniyle bugün Hakkari halkının tamamı tecrit altında.” HAKKARİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.