Curnê Reş'te sandıklar korunacak

Serdar Tüm

Serdar Tüm

  • Curnê Reş'te belediye seçimleri için çalışmalarını sürdüren DEM Parti, aralarında milletvekili ve avukatların da olduğu 843 kişiyle sandık güvenliğini sağlayacak.

Riha'nın Curnê Reş (Hilvan) ilçesinde 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerinin kazananı Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) oldu. DEM Parti Eşbaşkan adayları 6 bin 960 oy alırken, ikinci olan AKP'li aday ise 6 bin 439 oy aldı. 31 Mart akşamı Gençlik Merkezi'nde bulunan 1119 ve 1120 Nolu sandıklara ait oy pusulaları, AKP adayı Ali Aslan Bayık’ın yeğeni Mustafa Bayık’ın da aralarında olduğu 50 kişilik bir grup tarafından yakıldı. Sonraki günlerde olaya dair kamera kayıtları da ortaya çıktı. Sandık yakan AKP'liler, seçim sonuçlarına itiraz ederek, seçimlerin yenilenmesini istedi. İlçe Seçim Kurulu, talebi kabul etti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da kurulun kararı doğrultusunda seçimlerin yenilenmesine karar verdi. 

Sandık güvenliği

Curnê Reş'teki seçmenler, bu nedenle 2 Haziran'da yeniden sandık başına gidecek. 31 Mart gecesi yaşananlar nedeniyle 2 Haziran seçimlerinde sandık güvenliği önem kazandı. DEM Parti, benzer bir tablonun ortaya çıkmaması için sandık güvenliğine dönük de çalışmalarını sürdürüyor. DEM Parti, 124 seçim sandığı için 124 sandık görevlisi belirledi. Ayrıca sandık güvenliği için 400 müşahit ve 124 itiraza yetkili kişi belirledi. 2 Haziran'da en az 15 DEM Parti milletvekilinin ilçede olması bekleniyor. Bunun yanı sıra 180 avukat da sandık güvenliği için seçim günü DEM Parti ile birlikte hareket edecek. Belirlenen kişilerin sandık güvenliğine dair eğitimleri de bitiyor.

Herkes sorumludur

DEM Parti Seçim Güvenliği Komisyonu üyesi olan avukat Serdar Tüm, 2 Haziran’da en az 843 görevliyle sahada olacaklarını belirtti. Tüm, "Yalnız biz değil, bütün Hilvan halkı sandıkları korumak için görev alabilir. Yasalar herkese oy kullandığı sandık sonuçlarını izleme, sayımlara katılma hakkı veriyor. Her kez oy kullandığı sandığı koruyabilir, iradesine sahip çıkabilir" dedi.

Hilvan alnız bırakılmasın

"Sandığa giren ile çıkanın aynı olması gerek" diyen Tüm, "Halk kimi istiyorsa ona saygı duymak gerekiyor. Bu yüzden insan haklarını savunan herkesin 2 Haziran’da Hilvan’da gözlemci olarak bulunması gerekir. Halkın iradesine sahip çıkmak için başta baro ve dernekler olmak üzere herkesi Hilvan’a bekliyoruz” çağrısında bulundu. RIHA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.