‘DAİŞ nerdeyse oraya gittik ve savaştık’

Kadın Haberleri —

3 Ağustos 2022 Çarşamba - 17:40

DAİŞ'e karşı Reqa'da direnen YJŞ'li savaşçılar

DAİŞ'e karşı Reqa'da direnen YJŞ'li savaşçılar

  • Êzîdî kadınların 8 yılda katettiği mücadeleyi, kurumlaşma süreçlerini anlatan TAJÊ Koordinasyon Üyesi Riham Heco, “DAİŞ nerdeyse oraya gittik ve savaştık” diyerek, kendini savunmayı öğrenen kadınların tarih yazdığını kaydetti.

Êzîdî halkına yönelik DAİŞ’in 3 Ağustos 2014’te yaptığı soykırım saldırısı, akıllardan silinmiyor. Dün gibi yaşanan katliam üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen Şengal halkının yarası kapanmadı. Çünkü, DAİŞ’in kaçırdığı 6 binin üzerinde kadın ve çocuklar hala kayıp. Êzîdî halkı tarafından 73. Ferman olarak tanımlanan katliamda yaşamını yitirenlerin toplu mezarları parça parça bulsa da katledilenlerin kesin sayısı bilinmiyor. Daha da önemlisi Êzîdî halkına yönelik fermanı bu kez Türk devleti devam ettiriyor. 

DAİŞ’de dahil tüm bu fermanlara ise en çok da kadınlar direniyor. Kadınların direnişi olmasaydı, Êzîdî halkının örgütlenmesi, ayakta durması ve insanlık düşmanı güçlere başkaldırması mümkün değildi. 

 

DAİŞ, Şengal’de Êzîdî halkının en savunmasız ve kırılgan noktasından saldırdı. Şengal halkının en savunmasız ve kırılgan noktası kadın ve çocuklardı. Bir toplumun kadın ve çocuklarına saldırmak soykırımın en yaygın biçimdir. Çünkü biri geleceği doğurandır, öbür ise gelecektir. Her ikisine saldırmak toplum yok etmektir. DAİŞ buradan saldırıp, toplumu düşürmeyi hedefledi, binlerce kadın ve çocuğu kaçırdı, insan pazarları kurdu, köle olarak sattı. Tecavüz etti, katletti savaşta kullandı. 

Tüm bu acılara rağmen Êzîdî kadınları zulme baş eğmedi, direndi. Topluma askeri, siyasi öncülük yapabilecek düzeye geldi. 

Peki Êzîdî toplumunda neredeyse silikleşmeye yüz tutmuş, hiçbir söz hakkı olmayan, savunmasız bırakılan kadınlar, 8 yılda nasıl direnişe öncülük yapabilecek düzeye geldi? Êzîdî kadınların Ferman’da yaşadıkları ve sonrasında verdiği mücadeleyi Tevgera Azadîya Jinên Êzîdî (TAJÊ) Koordinasyon Üyesi Riham Heco, Nûjinha’ya verdiği demeçte anlattı. Heco’nun anlatımıyla, Êzîdî kadınların 8 yılda mücadele ile katettiği gelişmeleri, kurumlaşma süreçlerini sizler için derledik. 

Yaşanan fermanların sayısı belli değil

Êzîdî toplumu, resmi belgelere göre 73 ya da 74 ferman yaşadı. Yazılmayan ama Osmanlı İmparatorluğu’nun tozlu arşivinde Êzîdî toplumuna yönelik 150’den fazla fermanın belgesi olduğu biliniyor. Osmanlılar dışında Safeviler, Kürt Mirleri ve Arapların fermanları da hesaplanırsa sayı 200’ü aşıyor. Safeviler döneminde Êzîdî toplumunun yüzde 90’nın zorla müslümanlaştırıldığı kayıtlarda geçiyor.