Damat küstü gitti

9 Kasım 2020 Pazartesi - 16:00

  • Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın Hazine ve Maliye Bakanı yaptığı damadı Berat Albayrak, önceki akşam Instagram üzerinden istifa ettiğini duyurup sessizliğe büründü. Türk devleti, dün saat 16.00’ya kadar hiçbir açıklama yapmadı. İstifanın, televizyonlar tarafından duyurulmaması, devletin resmi ajansı AA ve televizyonu TRT’nin de haber geçmemesi dikkat çekti.

 Albayrak, iktidara yakın gazetelerin manşetlerinde de yer bulamadı.  HDP MYK, dün yaptığı açıklamada, istifa süreci ve istifa gerekçelerinin krizin Saray’ın içine kadar sirayet ettiğini gösterdiğini belirterek, ”Erdoğan ve kabinesini istifaya çağırıyoruz. Tek yol derhal seçime gitmektir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, pazar akşamı Instagram hesabından yaptığı duyuruda sağlık sebepleri nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıkladı. AKP’li isimlerce teyit edilen istifanın, iktidara yakın televizyonlar tarafından duyurulmaması, devletin resmi ajansı Anadolu Ajansı ve resmi televizyonu TRT’nin de haber geçmemesi dikkat çekti. Albayrak, iktidara yakın gazetelerin manşetlerinde de yer bulamadı. Sadece İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesi, istifa haberini manşetine taşıdı. 

Derinleşen krizin göstergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından yapılan açıklamada, istifa kararının, içinden geçilen çok katlı krizin derinleştiğinin çarpıcı bir göstergesi olduğu belirtildi. Rejim krizinin yol açtığı yönetilemezlik; ekonomik ve sosyal krizlerin rejim içinde çözülemeyişinin, halklara daha çok yoksulluk, tarihte eşi görülmemiş bir işsizlik dalgası ve tahammül edilemez bir baskı olarak döndüğü vurgulanan açıklamada, ”İşsizlerin, yoksulların, iflaslarla çöken esnafın, enflasyon altında ezilen emekçilerin hoşnutsuzluğu giderek artıyor ve toplumun tüm kesimlerinden itiraz ve protesto sesleri git gide yükseliyor” denildi.

Yönetemeyen rejim yıkılıyor

Bu gidişin baş sorumlularından Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifa süreci ve istifa gerekçelerinin, krizin Saray’ın içine kadar sirayet ettiğini; halktan bütünüyle kopmuş olan rejimin kendi derdine düştüğünü bir kez daha doğruladığı kaydedilen açıklamada, şunlar ifade edildi: ”Damat Albayrak’ın istifası ve onu istifaya götüren Merkez Bankası Başkanı’nın Cumhurbaşkanınca görevden alınması, ’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ ve Saray rejiminin krizi aşmak için elinde herhangi bir enstrüman ve politika kalmadığının kanıtıdır. Yönetemeyen rejim ve iktidar, Türkiye halklarının üzerine daha derin bir yoksulluk, işsizlik ve açlık tehdidi olarak yıkılmaktadır.”

Bütçe de hükmünü yitirdi

  Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifasıyla birlikte 2021 Merkezi Yönetim Bütçesi’nin de hükmünü kaybettiği savunulan açıklamada, ”Meclis’te devam eden bütçe tartışmalarını, yeni bir bütçe yapım sürecini başlatmak ve Türkiye’nin ihtiyaçlarının tepeden inme Saray bütçeleriyle karşılanamayacağını apaçık ortaya koyan son krizi bütçe hakkını Saray’dan geri almak için değerlendirmelidir” denildi.

Meşruiyet gerekçeleri kalmadı

Yönetim süreçlerini karanlık bir dehlize sokan tek adam rejiminde Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifasının kamusal kanallardan yansıtılamayışının, rejimin kamusal denetim mekanizmalarının yokluğunun da en açık göstergesi olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar belirtildi: ”Bu sürecin bir gün boyunca, neredeyse tamamı Hazine ve Maliye Bakanı’yla ve Cumhurbaşkanı’nın yakınlarının kontrolündeki yaygın medya ve kamu medyasında görülmemiş olması medya ve ifade özgürlüğü alanının Saray’ın avlusunda başlayıp orada bittiğine kuşku bırakmamaktadır. İstifa süreci bütün yönleriyle birlikte rejimin ve onu çevreleyen sermaye ve iktidar bloklarının çürümüşlüklerini açığa vurmuş ve meşruiyet gerekçelerinin kalmadığını dünyaya ilan etmiştir.”

Olağanüstü rejim krizdedir

Kriz yönetimi iddiasıyla kurulan olağanüstü rejimin kendisinin krizde olduğu vurgulanan açıklamada, şunların altı çizildi: ”Krizin kaynağı ve sorumlusu, onun başkanı Tayyip Erdoğan’dan başkası değildir. Devletteki bütün kurumsal özerkliklerin ve güçler ayrılığının son bulduğu bu rejimde Merkez Bankası Başkanı’nın da Hazine ve Maliye Bakanı’nın da mahalle muhtarlarının da Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu bir anayasal karinedir. Derinleşmekte ve çözülme kanalları tıkanmakta olan rejim krizinin ve ekonomik krizin daha da vahim hale gelmeden çözülmesi için Erdoğan ve kabinesinin Türkiye’ye yapabileceği tek iyilik istifa etmektir. Recep Tayyip Erdoğan’ı istifaya çağırıyoruz. Türkiye’yi selamete götürecek tek yol derhal seçime gitmektir.  HDP buna hazırdır.”  ANKARA

 

Saray içi darbe yapıldı

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Garo Paylan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a “Saray içi darbe” yapıldığını belirterek, bütün krizin sorumlusunun Erdoğan olduğunu, erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi. 

Ekonomiden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Paylan, Erdoğan’ın Türkiye’yi bir şirket gibi yönetmek istediği yönündeki açıklamasını hatırlatarak, “Ancak bunu kötü yönetilen bir aile şirketine dönüştürdü. Saray içi entrikalarla ülke iki yıllık hem siyasi hem de ekonomik bir kriz sürecine girdi. Berat Albayrak ve Tayyip Erdoğan da bu ekonomik krizin baş sorumlularıdır. Tek adam rejimi sürdüğü sürece birtakım bürokratlar veya bakanlar görevden alınabilir, ancak bu hiçbir şeye çare olamaz” dedi.

İstifanın, Merkez Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınarak yerine Naci Ağbal’ın atanması sonrası yaşanmasının tesadüf olmadığını belirten Paylan, şöyle devam etti: “Bu konuda belli ki Berat Albayrak’a karşı bir Saray içi darbe yapıldı. Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal’ın getirilmesinden belli ki Berat Albayrak’ın haberi yoktu veya Ekonomi Kurulun’a Nihat Zeybekçi’nin getirilmesinden haberi yoktu. Bu da kendi alanına bir darbe olarak gördü ve istifasını sundu. Berat Albayrak bir tasfiye operasyonuyla karşı karşıya kaldı. Burada hedef şaşırtma çabası var. Hedefi biz de kaybetmeyelim. Sonuç olarak, bütün bu krizin sorumlusu Erdoğan’dır. Berat Albayrak’ı da oraya atayan odur. Merkez Bankası Başkanını da atayan odur. Hesap verilmesi gerekiyorsa Erdoğan’ın hesap vermesi, bir an önce istifa etmesi gerekir.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.