Dara yayınlarından Kürtçe-Türkçe sözlük

Kültür/Sanat Haberleri —

29 Haziran 2022 Çarşamba - 21:15

Sözlük/Dara Yayınları

Sözlük/Dara Yayınları

  • Avrupa Kürdistan Öğretmenler Birliği tarafından daha önce Almanca-Kürtçe basılan sözlük Kürtçe-Türkçe olarak Dara yayınları tarafından yayımlandı.

MURAT MANG/BİELEFELD

Almanya Kürt Enstitüsü Başkanı Fevzi Özmen ve Avrupa Kürdistan Öğretmenler Birliği Öğretmenlerinden Abdulkadir Ulumaskan’ın hazırladığı sözlük 800 sayfadan oluşuyor. Dara yayınlarından çıkan 45 bin kelimelik sözlük Türkçe –Kürtçe, Kürtçe–Türkçe olarak iki bölümden oluşuyor.

Redaksiyonunu Rêzan Demir, mizanpajını ise Fevzi Özmen’in yaptığı sözlüğün önceki versiyonu, Avrupa’da Almanca–Kürtçe, Kürtçe–Almanca olarak yayınlanmıştı. Şimdi ise Türkiye ve Kürdistan’da, Kürtçe öğrenmek isteyenlere yardımcı bir kaynak olması amacıyla Kürtçe-Türkçe, Türkçe–Kürtçe olarak hazırlandı.

Kürtçenin yok olmaması için

Sözlüğün önsöz bölümünde Kürt dilinin asimilasyona karşı mücadelesinin altı çizilerek, Kürt diline sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapılıyor. Ayrıca ilk duyulduğunda Türkçe zannedildiği için kullanılmayan birçok kelimenin Kürtçe’den türediği ve kullanılmayınca asimile olduğu tespiti de  yer alıyor.

Taşınabilir pratik sözlük

Yazarlar Abdulkadir Ulumaskan ve Fevzi Özmen sözlüğün tanıtımında içeriği ve amacına dair yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi: "İnsanların yanlarında taşıyabileceği büyüklükte, günlük kullanım için pratik bir sözlük hazırlamak istedik. Bu amaç doğrultusunda sözlük, Türkçe bilen, ancak Kürtçe bilmeyen veya az bilen Kürtler için iki dilli olarak hazırlanmıştır. Sözlükte daha çok gündelik hayatta  kullanılan kelimelere ağırlık verdik."

Multi kaynak tek sözlükte

Hazırlanışında 52 farklı kaynaktan faydalanılan sözlükte; isim, sıfat, fiil, edat, bağlaç, ünlem işaretleri vb. birçok dil bilgisi kuralı yer alıyor. Gösterilen fiil çekim örnekleri ile çalışma kolaylığı sağlayan sözlükte ayrıca, Kürdistan’daki 343 yerleşim yeri ve dünya ülke isimlerinin Kürtçe’sine yer verildi.

Basımı Türkiye’de yapılan sözlüğe ulaşmak isteyenler www.pirtukakurdi.com ve Avrupa Kürdistan Öğretmenler Birliğin’den +49 17631714013 veya info@denge-mamoste.de adresinden temin edebilirler.

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.