Dava açmak isteyince

16 Ağustos 2020 Pazar - 22:37

  • HDP Mersin İl Yöneticisi Ali Bilen hakkında 2013 ila 2015 yıllarında yürüttüğü siyasal faaliyetleriyle ilgili “gizli tanık” beyanı esas alınarak örgüt üyeliğinden dava açıldı.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Yöneticisi Ali Bilen hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianameyi kabul eden 2. Ağır Ceza Mahkemesi, "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla dava açıp, 3 Aralık 2020'ye duruşma tarihi verdi.

Gizli tanık esas alındı

 Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında 9 Haziran'da yapılan ev baskınlarında Bilen'in yanı sıra 7 kişi daha gözaltına alınmıştı. 7 Kişi, sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği'nce adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakılmıştı. Soruşturmayı yürüten savcılık, 3 sayfalık iddianame hazırladı. Savcılık, Bilen'in "Örgüt üyesi" olduğunu ileri sürdü. Savcılık, “gizli tanık” beyanı, Bilen'in yurtdışına giriş ve çıkışları, 2013-2015 yıllarında yapılan çeşitli etkinlikler ile sosyal medya paylaşımlarını delil olarak göstererek, iddianameyi tamamladı. Bilen aleyhinde "ŞUBAT 202004" adlı “gizli tanığın” beyanlarına yer verildi. 

Emir-komuta zinciri

 Savcılık, "Şüphelinin örgüt kıyafetleri ile örgütsel toplantılara katıldığına dair tespit, Suriye ülkesi Kobane Bölgesi'ne geçerek, silahlı eğitim alıp örgütsel eylemlere katıldığına dair tespit gizli tanık beyanı, internet hesabından örgütü övücü nitelikte paylaşım, örgüt adına eylem yapan kişileri gösterir fotoğrafla çekmesi, cezaevinde bulunan örgüt üyelerine para yatırması ve tüm soruşturma evrakı kapsamından şüphelinin örgüte güven sağlanacak derecede devamlılık arz eden bağlılığının var olduğu, bu bağlılığın doğal sonucu olarak kendi istemi doğrultusunda PKK /KCK silahlı terör örgütü içerisinde yer aldığı ve örgüt ile organik bağ kurduğu, örgütün kuruluş amaçlarını, faaliyet ve eylemlerini benimseyerek gönüllü, iradi ve bilinçli bir şekilde örgüte air hiyerarşik gücün emrine girdiği ve bu doğrultuda şüphelinin üzerine atılı PKK/KCK silahlı terör örgütü üye olma suçunu işlediğinin anlaşılmakla" diye devam etti.

Davanın ilk celsesi, 3 Aralık 2020'de Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.  MERSİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.