Deniz’in katillerini söyleyin

Deniz Bülbün'ün taziyesi

Deniz Bülbün'ün taziyesi

  • Katledilen KNK Hewlêr Temsilcisi Deniz Bülbün'ün yakınları, KDP'nin sessizliğine tepki göstererek, "Deniz Kürt halkı için mücadele yürüttü. Katiller açığa çıkarılmalı" çağrısı yaptı. 

Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Hewlêr Temsilcisi Deniz Cevdet Bülbün, 18 Eylül'de Hewlêr'de katledildi. Bülbün’ün cenazesi, binlerce kişinin katılımıyla memleketi Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Dêlezê köyünde defnedildi. Üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Bülbün’ün faili ya da failleri yakalanmazken, KDP'nin olaya dair sessizliğine de tepkiler sürüyor. Bülbün'ün Dêlezê köyünde yaşayan yakınları, sorumluların açığa çıkarılmasını istedi. 

Bülbün’ün yakınlarından Mehmet Reşit Özkesici, olayın üzerinden günler geçmesine rağmen faillerin bulunmadığına dikkat çekti. Özkesici, "Deniz öğretmenin failleri derhal bulunmalı. Deniz bir öğretmen ve Kürt halkının birliği için mücadele eden bir kişiydi. Deniz bu köyün bir evladıydı. Deniz’in katilleri halen Başûr’da ve Barzani hükümetinin failleri ortaya çıkarması gerekiyor. Başka ölümler yaşanmadan bu olayların önüne geçilmesi gerekiyor" diye konuştu. 

Acınacak halde değiliz

Yaşanan olayın sorumlularından birinin KDP hükümeti olduğunu söyleyen Gülsüm Kılıçoğlu, Barzani ve hükümetin Kürt çocuklarına karşı "haince" bir tutum sergilediğini kaydetti. Kılıçoğlu, "Biz şehidimizle onur duyuyoruz ve başımız diktir. Bizler acınacak halde değiliz. Bu mücadeleyle gurur duyuyoruz. Yeter artık, Barzani hükümetinin bu tutumunu kabul etmiyoruz. Herkesin Barzani’nin bu sessizliğine karşı sesini çıkarması gerekiyor. Barzani Ailesi, Deniz’in katillerini ortaya çıkarıp karşımıza getirecek" şeklinde konuştu.

Birlik ve Kürtçe için mücadele

Kılıçoğlu, Bülbün’ün tek silahının kalemi olduğunu, sadece Kürt halkının birliği ve Kürtçe için mücadele yürüttüğünü söyledi. Kılıçoğlu, "Deniz tüm şerefli Kürt halkı için mücadele yürüttü. Kürt halkı da buna karşı sessiz kalmamalı. Deniz’in katilleri açığa çıkarılmalı. Deniz’i katledenler unutmasınlar; bir Deniz gitti binlerce Deniz halen yaşıyor" dedi. 

Bir açıklama bekliyoruz

Bülbün'ün katledilmesi ve buna dair günlerdir herhangi bir açıklama yapılmamasına "kabul edilemez" tepkisinde bulunan Ebubekir Kıratlı, şöyle konuştu: “Onlardan şu açıklamayı bekliyoruz; biri bu suikastı gerçekleştirdi, bizler de bunu açığa çıkacağız. Irak yönetiminin sessizliği acımızı daha da derinleştiriyor. Deniz, ceza aldıktan sonra bizlerden uzaklara gitti. Halkı için emek veren bir insanın yine kendi halkı içerisinde katledilmesi kadar kötü bir şey yoktur. Deniz, kalemiyle ve diliyle Kürt halkının birliğini savunan biriydi. Tek silahı kalemiydi. Çocuklarımıza Kürtçeyi öğretiyor, yol gösteriyordu. Bugün Deniz yoldaş öldürüldü, yarın başka bir arkadaş öldürülür. Bu suikastların önüne geçmek gerekiyor. Orası bizim topraklarımız, başım sıkıştığında ilk oralara güvenerek gideriz. Orası bizim ailemiz, eğer biz ailemizin topraklarını korunamayacaksak nerede korunacağız? En kısa zamanda bu suikastın faillerinin açığa çıkartılması gerekiyor. Kürt halkının birlik ve beraberliği için bu çok önemlidir. Artık Kürt, Kürt’ü öldürmesin.” HAKKARİ

 

*****

‘Bimre îxanet, bijî Kurdistan’

Hewlêr’de katledilen KNK Temsilcisi Deniz Bülbün, memleketi Gever’de binlerce kişinin katıldığı törenle “Şehîd namirin”, “Bimre îxanet, bijî Kurdistan” sloganları eşliğinde toprağa verildi. 

Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Hewlêr Temsilciliğine yönelik 18 Eylül’de yapılan saldırıda katledilen Deniz Bülbün’ün cenazesi, Habur Sınır Kapısı’nda saatlerce bekletilmesinin ardından otopsi işlemleri için getirildiği Şırnak Devlet Hastanesi’nde de akşam saatlerine kadar ailesine teslim edilmedi. Otopsi işlemlerinin ardından ailesi tarafından teslim alınan cenaze, kontrol noktalarında asker ve polis engellemelerine rağmen konvoy halinde memleketi Gever’e getirildi. Bölük köyünde kitlesel bir şekilde karşılanan Bülbün’ün cenazesi, Dêleze köyüne götürüldü. Bülbün için burada yapılan törene, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (HDP) Eşsözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, siyasi parti üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. Dini vecibeleri yerine getirilen Bülbün’ün cenazesi, “Şehîd namirin”, “Bimre îxanet, bijî Kurdistan” ve “Ey şehîd xwîna te li erdê namîne” sloganlarla yürüyüş halinde mezarlığa götürüldü. Bülbün, burada sloganlar eşliğinde toprağa verildi. 

Bülbün’ün mezarı başında konuşan Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, KNK ve Kürt halkına başsağlığı dileyerek, “Federe Kurdistan, bir cinayet mahalline dönüşmüş durumda. KNK Temsilciliği 7 gün 24 saat KDP ve Asayiş’in denetiminde olan bir yerde, bu cinayet nasıl işlendi? Nasıl gerçekleşti? Nasıl haberiniz olmadı? Nasıl olur da bu olaya dair bir söz dahi kurmadınız? Failler açığa çıkarılmadığı müddetçe, arkasındaki güçler açıklanmadığı müddetçe, bu cinayete KDP ve Barzani Ailesi de ortaktır” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.