Dersim'in bükülmez çınarı

Dosya Haberleri —

27 Aralık 2021 Pazartesi - 20:00

Haydar Işık

Haydar Işık

  • Dersim'in çınarı araştırmacı-yazar Haydar Işık'ı tanıyanlar anlattı: "Dersim, Kürdistan sevdalısıydı. O hakikate ulaşmak için hiç bir engel tanımıyordu. Yol göstericiydi, öğretmendi, herkesin yüreğine dokundu..."

PERVİN YERLİKAYA/FRANKFURT

Dersimli araştırmacı-yazar Haydar Işık, 17 Aralık günü Almanya‘nın Münih kentinde uzun süre mücadele ettiği kanser nedeniyle yaşamını yitirdi. Haydar Işık Münih’teki Maisach’ta toprağa verildi. Muş ve Dersim’de üç yıl köy öğretmenliği, Nazımiye, Nallıhan ve İzmir’de ortaokul öğretmenliği yapan Işık, 1974 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Yüksek Okulu’nu bitirir. Daha sonra Almanya’ya göç eden Işık, özellikle tarih, direniş ve özgürlük eksenli edebiyata yöneldi ve çok sayıda eser yazdı. “Dersimli Memik Ağa”, “Dersim Tertelesi”, “Almanya’da Yitenler”, “Mülteci Munzur”, “Arevik”, “Şafağı Beklemeyeceğiz”, “Xecê’nin Dersim Kefareti”, “Şerkoy’dan Selahaddin Eyyubiye”, “Son Sığınma”, “Bitlis Beyi Abdal Han” kitaplarından bazıları. Işık’ın birçok kitabı ayrıca Almanca'ya çevrilirken, kendisi de birçok kitabın çevirisini yaptı.

Kürdistan dağlarında olurdum

70 yaşındayken Alman polisi tarafından evi basılarak kelepçeli halde mahkemeye çıkarılan Işık, “Terörist” olmakla suçlanır. Bu suçlamaya karşı Işık, mahkemeye, “Devletiniz, Türkiye’ye yardım ederken, direngen Kürtleri terörize ediyor. PKK yasağını sürdürüyor. Bu suretle Türkiye’ye ‘istediğini yapabilirsin’ demek istiyor. Türkiye’de Kürtlere reva görülen baskı ve yasakları burada da sürdürüyor. Genç olsaydım karşınızda değil, Kürdistan dağlarında olurdum” diyor. Işık’ı ve 84 yıllık ömrüne sığdırdığı mücadelesini çocukları ve dostları ile konuştuk.

 Özgür Dersim’e götüreceğiz

Haydar Işık, için Augsburg’daki Cemevinde yapılan anmadaki konuşmasında, “O benim sadece babam değil aynı zamanda hevalimdi” diyen Yüksel Mutlu, dimdik duruyor anma ve cenaze töreninde. Mutlu, “Zere ile İsmail’in oğlu, 5 kız kardeşi ile 10 yaşında yalın ayak çıktığı bu yolculuk burada sonlandı. Onu bu kadar sahiplenmeniz bizi onurlandırdı. Sizlerden tek bir ricamız var; Haydar Işık’ı unutmayın, unutturmayın ve onun mücadelesini sürdürün. Birlikte ona yarışır bir toplum yaratalım. Sözümüz olsun onun kemiklerini Özgür Dersim’e götüreceğiz” diyor.

Bu da benim öğrencim

Anma sonrası bir araya gelme şansı yakaladığımız Yüksel Mutlu, “Onun takdirini kazanmak o kadar da kolay değildi” diyerek bizimle bir anısını şöyle paylaşıyor: “Bir panele beraber davet edilmiştik. Kendisi moderatördü, bende panelist. Bende orada konuşacağım deyince ‘benim olduğum yerde biraz zor’ dedi. Konuşmalar bitince bana söz verdi. Konuşmamı beğenmiş olacak ki ‘bu da benim öğrencim’ dedi.”

Düzgün Baba'dan Teberik...

Işık son yolculuğuna uğurlanırken, Düzgün Baba’dan getirilen Teberik ile toprağa verildi. Yüksel Mutlu, “Düzgün Baba koruyup kollasın şefaatinden eksik bırakmasın diye ziyaretten getirdiğimiz Teberik ile defnettik” dedi. Işık Düzgün Baba’ya daha önce 100 tane ceviz ağacı dikmişti. Korona nedeniyle toprak atılmasına izin verilmeyen defin işleminde Haydar Işık, Gulbang okunmasından sonra çiçeklerle uğurlandı.