Dersim’in tek kadın bağlama yapımcısı

Kadın Haberleri —

16 Ekim 2020 Cuma - 16:38

  • Dersim’de bağlama yapan ve tamir eden tek kadın olan Senem Arın (24), “bir süre sonra sıkılır bırakırsın” sözlerine inat ağaca ses verme sevdasını sürdürüyor.

AYŞE SÜRME
MA/DERSIM

Lise yıllarında bağlama çalmayı öğrenen Arın, 2014 yılında Semsûr’da Batı Müziği Konservatuarı’nda eğitim gördüğü sırada tanıştığı bağlama yapımcısından etkilenir. Buradaki eğitimini yarıda bırakan Arın, daha sonra İzmir’de Çalgı Yapımı ve Onarım Bölümü’nden eğitimine devam eder. Mezun olduktan sonra bağlama yapımından, çalmasına, tamirine kadar ustalaşan Arın, Dersim merkezde bağlama atölyesi kurdu. Mesleği gelecek nesillere aktarmak için de ders veriyor.  

‘Hayatımın bir parçası’

Küçüklüğünden bu yana bağlama sesiyle büyüdüğünü anlatan Arın, Alevilik kültürüyle birlikte hayatının bir parçası haline geldiğini dile getirdi. Arın, “Evlerdeki muhabbet ortamlarında da bağlama aktif rol oynuyordu. Aslında bizim yol göstericimizdir. Nasıl, neyle yapıldığını, sesinin nasıl çıktığını her zaman merak etmişimdir. Adıyaman’da okuduğum dönemde iki parmağını kaybeden bir bağlama ustasıyla tanıştım. Yaşadığı şeylere rağmen bağlama yapımını bırakmamış. Enstrümanı üç parmağıyla çalıp kontrollerini yapıyordu. Bu beni çok etkiledi, İzmir’de bağlama yapımını öğrendikten sonra hiç bırakmadım” diye belirtti. 
 

‘Erkek işi olarak görülmesin’

Bir bağlama yapımının iki ay sürdüğünü söyleyen Arın, enstrümanı sahibine verdiği zaman burukluk, öte yandan emeğinin sonucunu görmekten de mutluluk duyduğunu ifade etti. Kurduğu atölyede birçok kişiye ulaşıp bağlama yapımını öğretmek istediğini anlatan Arın, “Kadınlar başta olmak üzere birçok insan kazanmak istiyorum. Özellikle kadınlarımızın bu alana yönelmesini istiyorum. Sadece erkeklerin yaptığı bir iş olarak görülmesini istemiyorum. İsteyen herkes bu algıları yıkabilir” diye konuştu.

‘Kapım herkese açık'

Şu an bağlama icra dersleri verdiğini, aldığı olumlu tepkilerle bağlama yapım dersleri de vereceğini söyleyen Arın, şöyle devam etti: “Bu bölümü okumak isteyen ve hazırlanamayanlar var. Ben hazırlandığım zaman bilgi alacak kimseyi bulamadım. Bu yüzden İzmir’e gitmek zorunda kaldım. Şu an ben buradayım, bu alanda insanlara yardımcı olabileceğim. Öğretmek için kapım her zaman açık.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.