Devlet Kars’a el koydu

1 Ekim 2020 Perşembe - 16:14

  • Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’i son siyasi soykırım operasyonunda gözaltına alan Türk iktidarı, Bilgen’in kayyum atanmasını önlemek için istifasını açıklamasının ertesi sabahı yeni bir siyasi soykırımla yanıt verdi. HDP’li eşbaşkan, yardımcıları ve meclis üyeleri gözaltına alındı.

 

Kars’ta dün yeni bir siyasi soykırım operasyonu başlatıldı. Aralarında HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın da bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı ve gözaltının dört gün süreciğine karar verildi.

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, 6 yıl sonra açılan “Kobanê soruşturması” kapsamında 24 Eylül’de gözaltına alınmıştı ve kent halkı Bilgen’in gözaltına alınmasına tepki göstermişti. Hala gözaltında bulunan ve dün adliyeye çıkarılması beklenen Bilgen, önceki gün “Demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim” diyerek, istifa ettiğini açıklamıştı. Bilgen, şöyle demişti: “Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye’nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğiz. Kars, kendisini yönetecek liyakattadır. 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir. Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir. Tutuklanırsam 3. Kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, Belediye Başkanlığından daha az önemli değildir. Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma Teşekkür ederim. Kars’ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi olmamalı!”

Bilgen’in kendisinin bahane edilerek kayyum atanmasını önlemek için yaptığı bu siyasi hamleye Türk iktidarı, dün sabah yeni bir siyasi soykırımla yanıt verdi. Kars’ta sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve belediye yöneticilerinin evlerine polis baskın düzenledi. Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca ve HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı’nın evi de basıldı. Ev aramalarının ardından Alaca ve Anlı’nın da aralarında bulunduğu 21 kişi kelepçelenerek gözaltına alındı. 

Belediye ve HDP de basıldı

Baskınlarla eş zamanlı olarak HDP İl Örgütü binası ve Kars Belediyesi de abluka altına alındı. Polisler her iki adreste arama gerçekleştirdi. Yine, gözaltına alınan kimi isimlerin işyerleri de arandı.

Avukatlar gözaltındaki 21 kişiyle görüşürken, savcılığın dört gün gözaltı kararı verdiği belirtildi. 21 kişinin Pazartesi günü ifadelerinin alınması bekleniyor. 

Gözaltına alınanlar

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, HDP Kars İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, Kars Belediye Başkan Yardımcısı Muazzez Çağrıtekin, Kars Belediye Meclis Üyesi Kaya Naki, Kars Belediye Meclis Üyesi Fahrettin Kaya, Kars Belediye Meclis Üyesi Ömer Albayrak, Kars İl Genel Meclis Üyesi Suat Bayhan, Kağızman İl Genel Meclis Üyesi Halil Kan, Dağpınar Belediye Meclis Üyesi Hamdi Erkmen, Digor Belediye Meclis Üyesi Hamit Taşdelen, TJA aktivisti Medya Tağay, önceki dönem Digor Belediye Meclis Üyesi Reis Baykiz, önceki dönem Digor HDP İlçe Eşbaşkanı Zorba Başkutlu, belediye çalışanı Şengül Erkmen, Demokrat Haber muhabiri Selda Manduz, önceki dönem DBP İlçe Eşbaşkanı İzzet Altig, önceki dönem HDP ilçe yöneticisi Adem Karataş, önceki dönem Selim HDP ilçe yöneticisi Sabri Avag, Bülent Ağbaba ve Hazal Ağadeve.  KARS

 

HDP’li Uyguner’e 6 yıl hapis

HDP eski Parti Meclisi (PM) Üyesi Bülent Uyguner’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Kocaeli’nde Kasım 2019’da tutuklanıp cezaevine konulan HDP eski PM Üyesi Bülent Uyguner hakkında açılan davanın karar duruşması İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Uyguner, tutuklu bulunduğu Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya bağlandı.

İddia makamının talebini kabul eden mahkeme, Uyguner’e “örgüt üyeliği” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası vererek, yurt dışı yasağı uygulayıp tahliyesine karar verdi.

 

Mardin’de 13 gözaltı

Mardin merkezli başlatılan siyasi soykırım operasyonları kapsamında dün öğle saatlerine kadar 13 kişi gözaltına alındı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında Mardin, Batman, Urfa ve Aydın illerinde 19 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Üç gün devam eden operasyon kapsamında dün öğle saatlerine kadar 13 kişi gözaltına alındı.  

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde gözaltına alınarak Mardin’e getirilen Uğur Temel isimli gencin gözaltı süresi ise dört gün uzatıldı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.