Devlete göre kusur; Kürt olmaktır!

13 Ocak 2022 Perşembe - 19:00

  • İstinaf mahkemesinin katledilen Kemal Kurkut’u suçlayıp katil polis ve İçişleri’nin kusursuz bulmasını eleştiren ağabeyi Ercan Kurkut, “Devlet verilen bu kararla şunu dile getiriyor: Bu ülkede kusur Kürt olmaktır! Eğer Kürt isen kusurlusundur!” dedi.

Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi, Amed’de 2017’deki Newroz kutlamaları sırasında polisler tarafından katledilen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un ailesinin, “Hizmet kusuru” gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı hakkında açtığı davada verilen maddi ve manevi tazminat kararını bozdu. İstinaf mahkemesinin kararında, Kurkut’un “Saldırgan bir eylemci” olduğu ve öldürülmesinde polisin silah kullanma koşullarının oluştuğu iddiasında bulundu. Karara dair MA’dan Emrullah Acar’a konuşan Kurkut’un ağabeyi Ercan Kurkut, kardeşinin kamuoyunun gözleri önünde katledildiğini hatırlattı. Kardeşinin polisler tarafından katledilmesinin ardından Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve üç yıl süren dava sürecini anımsatan Kurkut, “Yüzlerce delile rağmen katleden polis beraat etti. O polis görevine devam ediyor. Devamında birçok kuruma da dava açtık ve hiçbirinden sonuç alamadık. Sadece ‘Hizmet kusuru’ gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı hakkında açtığımız davada 256 bin TL maddi ve manevi tazminat kararı çıktı fakat istinaf mahkemesi bu kararı da bozdu. Mahkeme Kemal’i ‘kusurlu’ buldu” diye konuştu. 

Ercan Kurkut

Eğer Kürt’sen kusurlusundur!

 İstinafın, olayda idarenin güvenlik hizmetinde “Kusuru bulunmadığı” yönünde verdiği karara dikkat çeken Kurkut, “Kemal öldürüldükten sonra, polislerin çevrede bulunan gazetecilerin görüntülerine el koyması bir kusur sayılmadı. Sonrasında Diyarbakır Valiliği’nin ‘Alana girmeye çalışan bir canlı bomba eylemcisinin etkisiz hale getirildi’ açıklaması kusur sayılmadı. Malatya Battalgazi Belediyesi’nin cenazeye işkence yapması; taziye çadırı, tabut, mezar yeri vermemesi bir kusur sayılmadı. Bunlara maruz kalan Kemal ‘kusurlu’ sayıldı. Devlet verilen bu kararla şunu dile getiriyor: Bu ülkede kusur Kürt olmaktır! Eğer Kürt’sen kusurlusundur!” ifadelerini kullandı.

Adalet sağlanana kadar davanın takipçisi olacaklarını ifade eden ağabey Kurkut, şunları söyledi: “Biz aile olarak bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Biz ne yaparsak yapalım, Kemal’i geri getirmeyeceğiz. Derdimiz başka Kemallerin katledilmemesi. Mücadelemiz adaleti bulana kadar devam edecek.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.