Devletin büyüklüğü zulmüdür

Gever ve Iğdır Newrozu 2023

Gever ve Iğdır Newrozu 2023

  • Newroz kutlamalarının bir başka adresi ise Tatvan, Muş, Gever ve Iğdır oldu. Newroz alanlarında bir araya gelen binler, sık sık “Bijî serok Apo”, "Bijî berxwedana zindanan", “Jin jiyan azadî” ve “Hükümet istifa” sloganları attı.

Newroz kutlamalarının bir başka adresi ise, Bedlîs’in Tetwan (Tatvan) ilçesi. Tetwan Fuar alanında yapılan kutlamalara, polis ablukasına rağmen binlerce kişi katıldı. Soğuk ve yağışlı havaya rağmen kadınlar, gençler ve çocuklar rengarenk kıyafetleriyle sabahın erken saatlerinde alana aktı. Arama noktalarından geçen binler, sık sık “Bijî serok Apo”, "Bijî berxwedana zindanan", “jin jiyan azadî”, ve “Hükümet istifa” sloganları attı. HDP milletvekilleri Şevin Coşkun ve Celaded Gaydalı ile DBP ve Yeşil Sol Parti üyeleri de alanda yerlerini aldı. 

 

 

Saygı duruşu sonrası program başladı. HDP Mûş Milletvekili Şevin Coşkun, şunları dile getirdi: "Maalesef bu yıl deprem nedeniyle bir acı ve hüzünle kutluyoruz Newrozları. Devlet her yerde olduğu gibi deprem alanlarında da halkı yalnız bıraktı. Devletin büyüklüğünü sadece Kürtlere karşı yürütülen baskı zulüm ve işkence politikalarında görüyoruz. Önümüzdeki seçimde AKP iktidarının neden olduğu bu yıkıma dur diyerek, seçim günü iktidarı tarihin çöp sepetine atacağız. Bu iktidar, ömrünü Kürtlere karşı savaş politikalarıyla uzatmaya çalışıyor. Savaşa ve tecritte ısrar ediyor. Yıllardır Sayın Öcalan üzerinde tecrit yürütülüyor. HDP olarak eşit ve özgürlükçü bir yaşam için tecridi kırmak için mücadele etmeye devam edeceğiz."

Newroz ateşini daha da yükselttik

HDP Bedlîs Milletvekili Mahmut Celaded Gaydalı ise "Karda, yağmurda, fırtınada polis ve valinin engellemesine rağmen buradayız. Onlar durdurmak istedikçe Newroz ateşini daha da yükselttik. Ne saraylardan ne de saray korucularından korkmuyoruz. Bu ateş, artık sadece Kürt halkı için değil, geleceğe umut dolu bakan herkes için yanacaktır. Dehaklar olduğu sürece devrimci Kawalar da olacaktır" şeklinde konuştu. Barış Anneleri, parti yöneticileri ve milletvekilleri, daha sonra Newroz ateşini yaktı. Ardından sanatçı Talat Yeşil sahne aldı.