Dört gence işkenceyle gözaltı

27 Mart 2022 Pazar - 16:45

  • Hayvanları için saman almaya giderken polislerin işkenceyle gözaltına aldığı dört gencin yakınları, Van Barosu ve İHD’ye başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu.

Van’ın Xaçort (Hacıbekir) Mahallesi’nde yaşayan Yakup Pekel, Ersin Pekel, Muhammed Balıkçı ve Civan Şakar, 20 Mart'ta hayvanlarına saman almak için yakınları olan Fesih Pekel’in evine gittiği sırada Van Gölü İlköğretim Okulu önünde bekleyen zırhlı polis aracı tarafından durduruldu. Önce kimlik kontrolü yapan, ancak herhangi bir suç kaydına rastlamayan polisler, araçta Ahmet Kaya'nın fotoğrafını gördükten sonra araçta arama yapacaklarını söyledi. Araçta bulunanlar ise arama yapıldığı sırada araçta bulunmak istediklerini ve araçtan uzaklaşmayacaklarını söyledi. Tartışmanın ardından polisler, dört genci darp etmeye başladı. Polislerin, kalbinin üstüne silah dipçiğiyle vurması üzerine Pekel kalp krizi geçirdi. Mahalle sakinleri, kalp krizi geçiren Pekel’e kalp masajı yaparak yeniden yaşama dönmesini sağladı. Polislerin, olay yerine gelen ambulansın Yakup Pekel’e müdahale etmesine izin vermedi. Polisler, kalp krizi geçiren Yakup ve yanındaki üç kişiyi alarak TEM Şube Müdürlüğü’ne götürdü. Polislerin işkencesine maruz kalan dört kişi, halen Van Emniyet Müdürlüğünde tutuluyor.

 Gözaltına alınanların yakınlarından Fesih Pekel ve Naci Şakar, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne; Reşat Pekel de Van Barosu İnsan Hakları Komisyonu’na başvurdu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.