Emmy Ödülleri’nde ezici çoğunluk yine ‘beyaz’

Kültür/Sanat Haberleri —

29 Temmuz 2020 Çarşamba - 14:16

Bu yıl 72’nci kez dağıtılacak olan Emmy Ödülleri adayları açıklandı. Netflix toplam 160 adaylıkla HBO’yu geride bırakırken, en çok adaylık alan yapım 26 adaylıkla “Watchmen” oldu.
“Televizyon dünyasının Oscar’ı” olarak da nitelendiren Emmy Ödülleri, bu yıl 72’nci kez dağıtılacak. Emmy Ödülleri, 20 Eylül’de ABD’nin Los Angeles kentindeki Microsoft Theatre’da düzenlenecek tören ile sahiplerini bulacak. Bu yılki törenin sunucusu Jimmy Kimmel. 72. Emmy Ödülleri için adayların açıklanması, Afro Amerikalı George Floyd’un öldürülmesinden sonra başlayan ayrımcılık tartışmalarının TV ve sinema sektöründe de dikkat çektiği bir zamana denk geldi.
Los Angeles Times’ın haberine göre Emmy Ödülleri #OscarsSoWhite gibi yüksek profilli bir tartışma ile karşılaşmasa da, televizyonun son beş yıldaki en prestijli ödülü için adayların analizi, “ezici bir şekilde beyaz kaldığını” ortaya koyuyor.

Yüzde 82 beyazlara adaylık

2015’ten 2019’a kadar, 19 prime-time Emmy kategorisinde adayların% 82’si beyaz oldu; oyunculuk adaylarının dörtte üçünden fazlası, senaryo ve yönetmenlik adaylarının ise yaklaşık% 90’ı.
İncelenen kategoriler arasında 12 ana oyunculuk kategorisi, komedi, drama ve sınırlı diziler için yazma ve yönetmenlik kategorileri ve çeşitli seriler için yönetmenlik yer aldı.
Dizi sektöründeki siyah kişiler adayların toplamının % 14’ünü oluşturdu. Asyalı adaylar toplamın% 2’si, Latinler% 1’i ve diğerleri% 1’i kapsıyor.

Çok işimiz var!

Los Angeles Times’a rakamlarla ilgili açıklama yapan ödül komitesi “Televizyon endüstrisinde çalışan tüm bireylere üyeliğe açık bir kuruluş olan Televizyon Akademisi, sektörümüzde temsil konusunda hala yapılacak çok iş olduğunu istekle kabul ediyor” dedi.

Netflix, HBO’yu geride bıraktı

Emmy Ödülleri’nde özellikle Netflix ile HBO yapımları arasındaki rekabette bu yılın kazananı Netflix oldu. Dizi ve film platformundan 160 adaylık çıktı. HBO ise 107 aday gösterebildi. Ancak en çok adaylık alan yapım 26 adaylıkla HBO yapımı “Watchmen” oldu.

En çok adaylık Watchmen’den

Cate Blanchett ilk defa aday gösterildi. Watchmen 26 adaylıkla en çok aday gösterilen yapım oldu. Komedi dizisi The Marvelous Mrs. Maisel 20 adaylıkla dikkat çekerken, Ozark ve Succession 18’er dalda aday gösterildi.
Star Wars evreninde geçen The Mandalorian dizisi “En İyi Drama” dahil 15 adaylık aldı. Jennifer Anitson’ın başrolünde olduğu The Morning Show ise önde gelen oyunculuk dallarında adaylıklar kazandı.

KÜLTÜR SERVİSİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.