Erdoğan NATO’yu rehin alıyor

Dünya Haberleri —

23 Mayıs 2022 Pazartesi - 17:00

.

.

  • NATO’nun Kamu Diplomasisi’nden Sorumlu eski Genel Sekreter Yardımcısı Stefanie Babst, İsveç ve Finlandiya’ya şantaj yapan Erdoğan'ı "NATO'yu rehin almak" ile suçladı.

NATO'nun Kamu Diplomasisi’nden Sorumlu eski Genel Sekreter Yardımcısı Stefanie Babst, İsveç'in resmi ulusal kanalı SVT'ye İsveç'in NATO üyeliğine başvurusu ile Türkiye'nin itirazlarına ve uzun talep listesine yönelik bir röportaj verdi. 

Seçim odaklı mesajlar

Röportajın bir bölümünde Finlandiya ve İsveç'e yönelik ‘terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi’ diyen Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına da değinen Babst, “Erdoğan'ın daha önce bu senaryoyu kullandığını gördük. Bu, kendi seçmen tabanına yönelik bir mesaj" dedi ve ekledi: “Erdoğan’ın önünde seçimler var ve Türkiye'deki ekonomik durum korkunç. Dolayısıyla, liderliğini göstermek, ihtiyaç duyulan bir lider olduğunu göstermek istiyor. Korkarım Erdoğan Finlandiya ve İsveç'i stratejik mesajlarını karşı tarafa geçirmek için kullanıyor.”

Kabul edilemez

Erdoğan'ı “NATO'yu rehin almak” ile suçlayan Babst, İttifak’a ise şu öneride bulundu: “NATO’nun İsveç ve Finlandiya’yı ve tüm üye ülkeleri kendi ulusal politika hedefleri için siyasi rehine aldığını Erdoğan’a açıkça ifade etmesi gerekiyor.” 

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.