Erkek, devlet şiddeti protesto edildi

Kadın Haberleri —

20 Kasım 2022 Pazar - 19:45

Paris/ Foto: Selma Akkaya

Paris/ Foto: Selma Akkaya

  • Fransa ve Almanya’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla yürüyüş düzenleyen kadınlar, erkek-devlet şiddetine karşı özgürlüğün direnişle sağlanacağı mesajı verdi.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Avrupa Kürt Kadın Hareketi TJK-E bir dizi eylem düzenledi. “Jin jiyan azadî: Jiyanê bipareze” sloganıyla Avrupa’nın birçok kentinde alanlara çıkan kadınlar erkek, devlet şiddetine, savaşa, işgale, kimyasal silah kullanımına karşı sesini yükseltti.

Zozan Serhad: ‘Özgürlük savaşılarak kazanılır’

Marsilya / Foto: Feyyaz Brusk

Fransa’nın Marsilya kentinde Jineoloji Komitesi, Enternasyonel Solidarite, Arin Mirkan Kadın Meclisi’nin Canebiere Meydanı’nda yaptığı ortak eylemlilikte kadınlar bir yürüyüş düzenledi.

“Jin jiyan azadî: Jiyanê biparêze”, “Women Defen Rojava” pankartıyla düzenlenen yürüyüşte kadınlar, üzerinde Sara, Rojbîn, Ronahî” ve “Jin jiyan azadî” yazılı mor önlükler ile kortej oluşturdu. Sık sık, “Jin jiyan azadî sloganları atan kadınlar, farklı tarihlerde katledilen kadınların döviz ve afişlerini taşıdı.

Marsilya / Foto: Feyyaz Brusk

Eylemde TJK-E adına konuşan Zozan Serhed, Önder Apo’nun yarattığı kadın özgürlük çizgisinin evrenselleştiğini kaydetti. Zozan Serhad, “Paris’te katledilen üç fidan, Cizîr’de katledilen Sêvêler, Silêmanî’de katledilen Nagihan Akarsel, İran’da devrime giden yolun mihenk taşı olan Jîna Amînî ve özgür dağlarda direnen, savaşan binlerce kadın, artık bizler için bu mücadelenin onur ölçüleri olmuştur. Bu kadınların izinden yürüyüp nasıl ki Şengal ve Rojava’yı özgürleştirdiysek bütün dünya kadınları için de mücadeleyi yükseltip kadınları özgürleştireceğiz. Kürt kadınlar bunu bütün dünyaya kanıtladı artık. Özgürlük verilmez, erk ve ataerkil devlet ve erkekle savaşılır ve kazanılır” dedi.

Konuşmalar ardından Canebiere’de yürüyüşe başlayan kadınlar  Le Plain’de Fransız kadınlarla birleşip Via Port’a miting düzenledi.