Erkekliğe karşı çıkan erkekler

Kadın Haberleri —

16 Ekim 2020 Cuma - 16:30

  • Sedat Yağcıoğlu: Tüm erkekleri bir adım geriye çekilmeye davet ediyoruz. Tüm kamu güçlerine erkekleri silahsızlandırmaya, erkeklerin de kendilerini silahsızlandırmasına davet ediyoruz. Erkekler olarak ellerimizdeki, dilimizdeki, ceplerimizdeki, bedenlerimizdeki silahları yavaşça yere bırakmaya çağırıyoruz.

Erkek şiddeti artarken ve sistem erkekliği pompalamaya devam ederken erkekliği yıkmaya davet eden oluşumlar da var. Bunlardan biri, Eleştirel Erkeklik Datça İnisiyatifi…
İnisiyatifin kurucularından Sedat Yağcıoğlu, özellikle Muğla’da yaşanan Pınar Gültekin cinayetinden sonra artık katlanılmaz hale gelen “erkekliği’ konuşmak, kadına yönelik şiddetin tarafı olmayı anlamak, şiddete karşı “erkekler” olarak neler yapılabileceğini düşünmek ve mücadelenin yönünü yeniden erkeklere döndürmek için ortaya çıktıklarını söylüyor.
bianet’ten Evrim Kepenek’in sorularını yanıtlayan Yağcıoğlu, Datça’da akademisyen, yazar, aktivist 15 erkek olarak bir araya geldikleri oluşumla, erkekliğe eleştirel yaklaşırken, erkekliği yıkmayı amaçladıklarını belirtiyor.

Özgürlük yüzleşmekten geçer

“Biz sizin bildiğiniz erkeklerdeniz” gibi bir slogan kullanan inisiyatif, bunun ne anlama geldiğini şu sözlerle ifade ediyor: “Çünkü kadına karşı şiddet başta olmak üzere eril yıkımın paydaşları ve suç ortakları olduğumuzu biliyoruz. Erkekliğe eleştirel yaklaşırken, kendi özneliklerimizde var olan failliklerimizi yok saymıyor, aksine bununla yüzleşmek için bir araya geliyoruz. Mücadelenin sorumluluğunu kadınlara ya da diğer erkeklere yönlendirmiyor, doğrudan kendi üzerimize alıyoruz.”
Özgürleşmenin yolunun erkeklikle yüzleşmekten geçtiğini kaydeden Yağcıoğlu, kadın ve LGBTİ+ hareketleriyle işbirliği ve dayanışma içinde çalışmak istediklerini söyledi.
Datça yereli temel olmak üzere; izleme, arşivleme ve yayınlama; şiddete uğrayan kadın, çocuk ve LGBTİ+larla dayanışma; bilinç yükseltme grupları oluşturma; yerel ya da bölgesel – uluslararası paneller, söyleşiler, konferanslar, sempozyumlar düzenleme gibi faaliyetler yürütmeyi hedeflediklerini aktardı.

Bir adım geriye

Yağcıoğlu son olarak şöyle dedi: “Tüm erkekleri bir adım geriye çekilmeye davet ediyoruz. Tüm kamu güçlerine erkekleri silahsızlandırmaya, erkeklerin de kendilerini silahsızlandırmasına davet ediyoruz. Erkekler olarak ellerimizdeki, dilimizdeki, ceplerimizdeki, bedenlerimizdeki silahları yavaşça yere bırakmaya çağırıyoruz. Hemen şu an yapabileceğimiz bir şey var: İşgal ettiğimiz tüm konum ve pratiklerden bir adım geriye çekilmek. Bu sefer, tüm erkekleri, “hep beraber” kazanmaya değil, tek tek kaybetmeye davet ediyoruz.“

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.